Maden işçisi azaldı, İSG tehlikesi arttı

Güncel-Dizi

9 Ağustos 2019 Cuma 13:27

GMİS Çalışma Raporu’na göre madenci az kişiyle çok üretim yapmaya çalışıyor ve durum işçi sağlığı ve iş güvenli açısından tehdit oluşturuyor. Raporda “İşçi sayısı; 1990 yılında 34 bin 349 iken, Aralık 2018 tarihi itibarıyla 7 bin 154’e kadar azalmasına neden olmuştur” denildi.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Çalışma Raporu’na göre madenci az kişiyle çok üretim yapmaya çalışıyor ve durum işçi sağlığı ve iş güvenli açısından tehdit oluşturuyor. Raporda Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ise işçi alamı için girişimlerde bulunduğu ancak Hazine’nin buna onay vermediği de hatırlatıldı.

GMİS ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde madencilerin talepleri karşılanmadı. Anlaşma sağlanamaması üzerine GMİS Başkanlar Kurulu, TTK ve Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nde 25 Ağustos günü greve çıkacaklarını duyurdu.  Öte yandan GMİS’in Zonguldak’ta yapılan 11. Olağan Genel Kurulu’nda sunulan Çalışma Raporu maden işçisinin durumunu gözler önüne seriyor, madenci az kişiyle çok üretim yapmaya çalışıyor.

‘YATIRIMLAR ATIL KALACAK’

Rapora göre TTK’daki işçi sayısının azaldı ancak kurum yılda 10 milyon ton kömür üretmeyi hedefliyor ve bu da işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından risk oluşturuyor. Raporda şu tavsiyede bulunuldu: “İşçi açığı bu şekilde devam ettiği müddetçe yapılan yatırımlar atıl vaziyette kalacaktır. Mevcut ocak açıklığı 300 km. civarında olup emniyetli bir şekilde ayakta tutmak için en az 4-5 bin işçiye ihtiyaç vardır. Taşkömürü üretiminin artırılması ve sürekliliğinin sağlanabilmesi için mevcut ocak açıklıklarının işçi sağlığı ve iş güvenliği kuralları dahilinde yapılabilmesi çok önemlidir.”

ÜRETİM DE İŞÇİ DE AZALDI

Rapora göre 2000 yılında TTK’da toplam 19 bin 151 işçi vardı ve 2 milyon 256 bin 768 bin ton taşkömürü üretiliyordu. İşçi sayısı yıllar itibariyle azaldı, üretilen kömür miktarında da düşüş oldu ve 7 bin 135 işçiyle 686 bin 142 ton taşkömürü üretildi. Raporda “Havzada uygulanan politikalar ortalama işçi sayısını; 1990 yılında 34 bin 349’ken, Aralık 2018 tarihi itibarıyla 7 bin 154’e kadar azalmasına neden olmuştur” denildi.

ARTIŞ DÖNEMSEL OLDU

2009 yılı başında 3 bin işçinin alındığı hatırlatılan raporda, “Emek yoğun çalışmanın yapıldığı bir işletmede ayrılanın yerine yeni işçi alınmazsa üretim artışı dönemsel olur. Emek yoğun çalışmanın yapıldığı bir işletmede ayrılanın yerine yeni işçi alınmazsa üretim artışı dönemsel olur” ifadelerine yer verildi.

HAZİNE İŞÇİ ALIMINA OLUMSUZ YANIT VERDİ

İşçinin azlığı nedeniyle üretimin azaldığı TTK’nın kendi raporunda da yer aldı ve kurum 2017 Faaliyet Raporunda kömür üretimindeki azalışın sebeplerini açıklarken şu ifadelere yer verdi: “Kurumumuza 2009 yılı başında işe alınan pano üretim işçilerinin üretimi arttırması yönünde olumlu etkileri görülmekle birlikte bunun yanında yer altında üretime destek işçilerinin noksanlığı hat safhaya ulaştığından mevcut faaliyetlerin idamesi için mevcut pano ayak üretim işçilerinden yararlanıldığı için bu işçilerden 2011,2012, 2013 ve 2014 yılı için yeterli randıman alınamamıştır. Kurumumuzda üretimin sürdürülebilirliği ve mevcut altyapının korunması amacıyla 2 bin 700 PAÜİ ve bin 922 üretime destek işçisi olmak üzere toplam 4 bin 622 işçinin alınması için 20 Kasım 2014 tarihinde Enerji Bakanlığı kanalıyla T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına başvuruda bulunulmuş olup olumsuz yanıt alınmıştır.”

‘ÖZEL SEKTÖR İSTİHDAM SAĞLAMADI’

2004 yılında çıkarılan 5177 sayılı kanun sonrasında Zonguldak havzadaki taşkömürü üretiminin ve istihdamın artırılacağı söylemiyle büyük sahalar özel sektöre açıldığı belirtilen raporda, “Özel sektör yıllık 5 milyon üretim yapacağı ve bölgeye 8 bin ek istihdam sağlayacağı ifade edilmiştir. TTK’da
rödövanslı kömür sahası sayısı 30 olup bu sahalarda çalışma 24 firma tarafından yürütülmektedir. Rödövanslı sahalarda çalışan sayısı 2010 yılında 3 bin 900’ken bugün bin 500 civarındadır… 2004 yılından bu güne 14 yıllık süreçte Alacaağzı sahasında yüzde 12,7’lik üretim yapılarak geri verildiği diğer sahalarda hiç üretim yapılmadığı ve yeterli ek istihdamın sağlanamadığı görülmektedir” diye kaydedildi.

‘NORM KADROYA GÖRE EKSİKLİK VAR’

İşçi yetersizliği nedeniyle üretimin gerçekleştirildiği 5 müessesede Ekim 2018 itibarıyla çalışabilir 2 bin 23 metre ayak boyu olduğu belirtilen raporda, “İşçi eksikliğinden ayaklar yeterli uzunlukta
çalışamamakta günlük 662 metresi (yüzde 33) çalışılabilmektedir. (TTK’da) Norm Kadroya göre 6 bin 846 işçi açığı vardır” denildi.

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim