Madımak’ın acısını toplumsallaştırmak gerekiyor

Ankara

11 Temmuz 2019 Perşembe 15:29

Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olması gerektiğini vurgulayan Ankara eski Milletvekili Aylin Nazılaka, “Müze ile hedeflenen şey, o müzeyi ziyaret edenleri bu acıya da ziyaretçi kılmaktır. Acıyı toplumsallaştırmak gerekiyor” dedi.

ANKARA- Pir Sultan Abdal Derneği (PSAKD) Keçiören Şubesi, 33 aydın ve sanatçının yanarak hayatını kaybettiği Madımak katliamının anlatıldığı panel düzenledi. Panelde Madımak Utanç Müzesi Oluyor Projesi’nin Ankara’da başladığı duyuruldu.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve sanatçı hayatını kaybetmişti. Katliama ilişkin görülen davada halen failler ortaya çıkarılmadı. Hayatını kaybedenlerin yakınları Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olmasını istiyor.

PSAKD Keçiören Şubesi, derneklerinin çalışmasına aktif olarak katılan ve Madımak Katliamı’nda hayatını kaybeden Yasemin ve Asuman Sivri kardeşler anasına, katliam paneli düzenledi.  Panelde Madımak Utanç Müzesi Oluyor Projesi’nin Ankara’da başladığı duyuruldu ve Sivri kardeşlerin heykelinin tamamlandığı açıklandı.

‘TOPLUM ACIYLA YÜZLEŞMEDİ’

Panele konuşmacı olarak Ankara eski Milletvekili Aylin Nazlıaka, Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Özgür Ardıç, Madımak Müze Oluyor Koordinatörü Alaattin Türkoğlu ve PSAKD Genel Merkezi adına İsmail Ateş katıldı. Eski Milletvekili Nazlıaka, Madımak katliamının ardından devletin mağdurlardan özür bile dilemediğini söyleyerek, “Toplum gerçek anlamda bu acı ile yüzleşmedi. Meclis’te tam 26 kez faili meçhuller araştırılsın diye önerge verdik ancak bunlar iktidarın oylarıyla reddedildi. Bu ülkeyi yöneten kişi (Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan) dava zaman aşımına uğrayınca ‘Hayırlı olsun’ dedi. Davada fail avukatları milletvekili yapılıp ödüllendirildi” diye konuştu.

‘MAĞDUR OLAN TÜM İNSANLIKTIR’

Nazlıaka Madımak’ta yaşananların kriminal bir vaka olmadığını belirterek, “Bu yaşananlar ötekileştirmenin, kutuplaşmanın iz düşümüdür. Linççi örgütlenmenin ete, kemiğe bürünmüş halidir. Biz bunu Çubuk’ta, iki gün önce de ODTÜ’de gördük. Burada mağdur olan tüm insanlıktır” dedi. Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olması gerektiğini vurgulayan Nazılaka, “Müze ile hedeflenen şey, o müzeyi ziyaret edenleri bu acıya da ziyaretçi kılmaktır. Acıyı toplumsallaştırmak gerekiyor” ifadelerini kulandı.

‘ACILARIMIZLA YÜZLEŞMEK İSTİYORUZ’

Madımak Müze Oluyor Koordinatörü Alaattin Türkoğlu, Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olması yönündeki çağrılarını yetkililerin duymadığını ifade ederek, “Utanç müzesini acılarımızla yüzleşmek için istiyoruz. Kimsenin ayıbını yüzüne vurmak da istemiyoruz. Biz bunlarla yüzleşemediğimiz için benzerleri yaşanıyor” dedi.  31 Mart yerel seçimleri öncesinde Ankara’nın Çubuk ilçesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı hatırlatan Türkoğlu, “Orada bir kadın ‘yakın bu evi’ dedi. Bu Sivas’la yüzleşmemenin ürünüdür” diye dikkat çekti.

‘DEVLETİN TEMEL NİTELİKLERİNE SALDIRANLARLA YÜZLEŞME MÜZESİ’

Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Ardıç katliamın laikliği ve demokrasiyi savunanlara karşı yapıldığını söyleyerek, Utanç Müzesi’nin önemini “Bu devletin temel niteliklerine saldıranlarla her gün yüzleşme müzesidir” diye açıkladı.

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim