Maltepe Belediye Tiyatrosu Ukrayna yolunda

Kültür-Sanat

17 Mayıs 2019 Cuma 13:34

Ukrayna’da bu yıl yapılacak 21’incisi Kherson Tiyatro Festivali’ne ve 23 Mayıs’ta ki Dnipropetrovsk Festivali’ne Maltepe Belediyesi Tiyatrosu da katılıyor.

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Tiyatro, “Deli” isimli oyunuyla Ukraynalı tiyatroseverlerin karşısına çıkacak olan Maltepe Belediyesi çalışanlarınca kurulan tiyatro topluluğu, KKTC’nin ardından ilk yurtdışı turnesine de çıkmış oldu.

Maltepe Belediye Tiyatrosu'nun katılacağı 20-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ukrayna Kherson Festivalinde 12 ülkeden, 36 tiyatro grubunun 38 oyun sahnelenecek. Kherson şehrindeki festivale Maltepe Belediyesi Tiyatrosu'nun yanı sıra Romanya, Gürcistan, İsrail, Belarus, Polonya, Macaristan, Moldova, Azerbaycan, Litvanya, Ukrayna’dan tiyatro grupları katılacak. Dnipropetrovsk Festivali’ne ise ABD, İngiltere, Litvanya, Polonya, Gürcistan, Azerbaycan ve Ukrayna’dan 23 tiyatro grubu 25 oyunla sahne alacak.

Nikolay Gogol’ün yazdığı “Bir Delinin Hatıra Defteri” isimli oyunu, bambaşka bir şekilde yorumladıklarını belirten Maltepe Belediyesi Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kubilay Erdelikara, festivale katılımları ile ilgili olarak " Deli sizi insan doğasının karanlık dehlizlerinde dolaşmaya davet ediyor. Oyunun gösterimi geride bıraktığımız şubat ayında yapılmaya başlandı. Festival tanıtım yazısını okuduğunuzda ise Türkiye Maltepe Belediye Tiyatrosu'ndan ‘çılgın yorum’ benzetmesi yapılmış. Bu paylaşım bile aslında ne kadar gururlansak yeridir dedirtti” bilgilendirmesinde bulundu.

‘BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİNE’ FARKLI BİR YORUM

Festivalde yer alan Deli'de tımarhaneye sürüklenen bir insanın yaşamı sahneleniyor. Oyunun uyarlamasını ve yönetmenliğini Kubilay Erdelikara, Koreografisini Başak Ova ve Murat Ergin yaparken bir insanı tımarhaneye sürükleyen unsurlar, oyuncular tarafından maskeler eşliğinde anlatılıyor.   Bahadır Keşan sahne tasarımını hazırladığı oyunda; Murat Çilgasit, Ender Eker, Büke Okyay Erdelikara, Kubilay Erdelikara, Bahadır Keşan, Yasin Konuksever, Alparslan Orhan, Nalan Özdemir, Hakan Polat, Adem Tosun ve Betül Yavuz rolleri paylaşıyorlar.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim