MENÜ
Ankara 20°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Maltepe Tiyatro Festivali’nde ödüller verildi
Kültür-Sanat
18 Eylül 2019 Çarşamba 13:28

Maltepe Tiyatro Festivali’nde ödüller verildi

Maltepeli sanatseverler için beş gün süreyle perde açan 2. Maltepe Uluslararası Tiyatro Festivali, 10 ayrı dalda Jüri Özel Ödülleri ve uzun yıllar tiyatroya emek vermiş isimlere de Emek Ödüllerinin verilmesi ile sonlandı.

Özgür GüVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Türkiye’nin 7 bölgesinden 28 tiyatro ve 8 ülkeden tiyatro topluluklarının katılımıyla Maltepe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 2. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali'nde bir ilk gerçekleşti ve 7 ülke bir araya gelerek, Avrasya Tiyatrolar Birliği kuruluş protokolüne imza attı.

Festival kapsamında Maltepe’de bir araya gelen Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye’den tiyatro heyetleri Avrasya Tiyatrolar Birliği’nin kurulmasına karar verdi.

Festivalde Jüri Özel Ödülü ve Emek Ödüllerini sahiplerine veren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç “Kültürler arası kaynaşmaya katkı sunmaktan dolayı çok mutluyuz. Tüm arkadaşlarımın emeğine, sanatına büyük saygı duyuyorum. 2 yıldan fazla zamandır hem Türkiye’nin dört bir yanından hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden sanat dostlarını Maltepe’ye getiriyoruz, bir büyük kaynaşmaya ev sahipliği yapıyoruz. Bu çalışmalarımız her geçen yıl aratarak devam edecek” şeklindeki konuşması ile festivalin sürdürüleceğini belirtti.

EN İYİ OYUN ROMANYA TİYATROSUNUN

Festival ödülleri 5 gün boyunca sahnelenen oyunları seyreden uluslararası bağımsız bir jüri tarafından 10 ayrı dalda verildi. En İyi oyun Romanya Qeen Mary Tiyatrosu’nun Çığ adlı oyunu seçilirken, En İyi Yönetmen Eskişehir Sui Tiyatrosu’nun 12 Öfkeli oyunun yönetmeni Hakkı Kuş oldu.

 Festivalde, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Gürcistan Özürgeti Tiyatrosu’ndan Tamar Mdinararadze “Öpücük” oyunu ile, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü Sarıyer Belediye Tiyatrosu’ndan Özden Işıltan “Katakkulli” oyunu ile Hayat Olcay Genç Yetenek Kadın Oyuncu Ödülü İstanbul Cihangir Atölye’nin “Lüküs Hayat” adlı oyununda oynayan tüm kadın oyunculara, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü KKTC Girne Belediye Tiyatrosu’ndan Cenk Gürçağ “2. Caddenin Mahkumu” oyunu ile, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü Denizli Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’ndan Cevat Özalp “39 Basamak” oyunu ile, Emin Olcay Genç Yetenek Erkek Oyuncu Ödülü Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi Tiyatrosu’ndan Ouluzade Ferhad “Boksör” oyunu ve Denizli Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’ndan Oğuzhan Çıplakoğlu “39 Basamak” oyunu ile, En İyi Sahne Tasarımı Ödülü Urla Toprak Sahne Tiyatrosu’nun “Bugün Ne Yazsam” oyunu ile En İyi Kostüm Ödülü Özbekistan Qaşkadarya Tiyatrosu’nun Dedemin Arzusu Oyunu’na verildi.

SANAT VE TİYATRO EMEK ÖDÜLLERİ

Maltepe Tiyatro Festivalinde ayrıca festival komitesi tarafından belirlenen ve uzun yıllar sanata ve tiyatroya emek vermiş isimlere takdim edilen Emek Ödülleri’ne bu yıl; Otkur Mahmatkulov, Vasil Çigokidze, Derman Atik, Nofel Veliyev, Erkan Cilak, Gökhan Bulut, Hüseyin Akçar, Erkal Umut, Arkın Selek, Hakan Kurt, Serkan Baştürk, Yaşar Gündem değer görüldü. Tiyatro sanatçıları ödüllerini Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın elinden aldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi