MENÜ
Ankara 33°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mesai trafiği ücretsiz taşımayla çözülecek
Türkiye
20 Kasım 2019 Çarşamba 15:27

Mesai trafiği ücretsiz taşımayla çözülecek

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’da mesai giriş ve çıkış saatlerinde yaşanan trafiği azaltmak için işine erken gidip geç çıkacak çalışanları ücretsiz taşıma yönünde çalışmalarının olduğunu söyledi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara Ulaşım Çalıştayında konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mesai giriş ve çıkış saatlerinde yaşanan trafiğin rahatlatılması için çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Sağlıklı bir toplum için toplu taşımanın önemine dikkat çeken Başkan Yavaş, banliyö sisteminden daha fazla başkentlinin yararlanması, bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması ve otobüs sayısının artırılması gibi devam eden çalışmalardan bahsetti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım sektörünün aktörleri STK’ler ve akademisyenlerin katılımı ile Ankara Ulaşım Çalıştayı gerçekleştirildi. Yaya öncelikli ulaşım modelinin ele alındığı çalıştayın bir gün ile sınırlı kalmaması için çalıştay kapsamında farklı komisyonlar oluşturuldu. Farklı kesimlerin görüşlerinin alınması ile çalışmaların yürütüleceği ulaşım alanında oluşturulan komis-yonların aktif rol alması planlanıyor.

Büyükşehir Belediysinin konferans salonunda yapılan çalış-tayda açılış konuşmasını yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, toplu ulaşımın Ankara’da bugüne kadar ihmal edildiğini dile getirerek, “2010 yılındaki otobüs sayımız 2 bin 37 ve 4 milyon 641 bin nüfusumuz var. Daha sonra büyükşehir yasasının kabul edilmesiyle ilçeler de bu nüfusa dahil oldu ve 6 milyona yaklaşan bir nüfusla karşılaştık. Şu andaki otobüs sayımız 1540. Bunlardan 200 otobüsümüz ilçeler için çalışıyor. Ayrıca günde 40-50 tane bir şekilde sefer dışı kalan otobüsler düşünüldüğünde ne kadar zor şartlarda hizmet verildiğini mutlaka tahmin edersiniz. Şimdi EGO Genel Müdürümüzün girişimleriyle 300 yeni otobüsü şehrimize kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Başkentray'da günlük yolcu sayısının ise 51 bin 600 civarında olduğunu aktaran Başkan Yavaş, “Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara’yı kuranlar planlarken Ankara’nın tam ortasından geçen bir hat olarak planlamış. Bunun ücretini diğer hatlar ile entegre olması için EGO topluyor ve Ulaştırma Bakanlığına EGO ödüyor. Normalde Sincan’dan Mamak’a kadar giden ve şehrin ortasından geçen banliyö treninden günlük 300-400 bin kişinin yararlanması lazım. Onun da bu çalıştayda dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Trafik sıkışıklığını gidermek için Özel Halk Otobüslerine de validatör sisteminin takıldığını söyleyen Yavaş, bütün otobüslerin hangi saatte hangi hatta kaç yolcu taşındığının tespit edilebildiğini anlattı. Validatör sisteminin sadece dolmuşlarda olmadığını ve akıllı taksi projesi ile taksilerin de bu sisteme geçmesiyle Akıllı Ankara projesine geçişin başlamış olacağını aktardı.

MESAİ TRAFİĞİNE ÇÖZÜM ÜRETİLECEK

Seçimden önce Ankara'daki mesai saatlerini değiştirmeye yönelik projelerini vaat olarak sunduklarını hatırlatan Yavaş, “Hala bunu uygulamanın peşindeyiz. Kamuda olmasa bile özel sektörün mesai saatlerini değiştirmek suretiyle ve mesai öncesinde iş yerine girip, iş çıkışında yola çıkmayacakların da ücretsiz taşınması ya da cüzi bir ücretle taşınması gibi bir projeyi çözmek için uğraşıyoruz. Çağdaş ulaşım aracı olan bisiklet için bisiklet yollarının hayata geçirilmesi çalışmaları yürütülüyor. İlerdeki günlerde bunun da tanıtımı yapılacak” ifadelerini kullandı.

Yavaş, “Ankara’da alt ve üst geçitler yoluyla trafik çözülmeye çalışılıp, yaya öncelikli değil araç öncelikli bir trafik öngörüldüğü için şu anda toplu ulaşımı çözmenin de güçlüğü var. Hafif raylı sistem döşeyeceğiz desek, alt ve üst geçitlerin olduğu yerlerde bunun imkanı yok. Bu güçlükleri dikkate alarak çağdaş bir ulaşım hizmet vermenin çaresini arayacağız” şeklinde konuştu. Ankara’da ücretsiz taşınan yolcu oranının yüzde 30 olduğunu söyleyen Yavaş, “Bu yıl öngörülen zarar 630 bin lira. Kanun gereğiyle ücretsiz taşınanlara çare bulunmadığı sürece tüm Türkiye’de kamu ulaşım sektörü mutlaka zarar edecektir. Ankara'da 630 bin lira zarar önemli bir zarar. Yaşadığımız kentte insanları daha sağlıklı yaşatmak istiyorsak bu kadar arabayı trafiğe çıkarmayacaksınız. Çünkü egzozdan çıkan zarar 600 kişinin aynı anda sigara içmesinden daha zararlı. Dolaysıyla herkesin trafiğe kendi aracıyla çıkması belki de kanserin en önemli etkenlerinden biri. Trafiğin bu yönüyle de ele alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bisiklet yolu olarak 56 kilometreden başlayarak görev süremizde 100'lü rakamları geçmeyi hedeflediklerini de aktaran Başkan Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan bir anlaşmaya göre insanların evlerinden durağa yürüdüğü zaman iş yerlerinin cirosu yüzde 30 artmış. Ayrıca bir aracın bir aileye maliyetini hesap ederseniz dar gelirli ailelerin bütçelerine ne kadar katkısı olacağını da dikkate almış oluruz. Bugün raylı sistemlerin tartışılıp bir an önce karara bağlanmasını arzu ediyorum.”

“ÇOCUK ODAKLI BAKIN ÇAĞRISI”

Çalıştayda Dünya Çocuk Günü dolayısıyla söz alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı Çağın Aladağ da, “Büyüklerimize çocuk odaklı bakmak için önemli görevler düşüyor. Hızla büyüyen şehirlerde bize çok az alan kalıyor ve şehir hayatı bizim için gittikçe tehlikeli hale geliyor. Büyüklerin hazırladığı her proje önce çocuklar ilkesine göre planlanmalıdır. Sadece araçlar için tasarlanmış trafikte bizler oyun alanları ve sokak kültürü kaybolmuş nesiller olarak ya AVM’lere sıkışıp kalıyoruz ya da elimizden düşürmediğimiz tabletlere olan bağımlılığımız hızla artıyor” ifadelerini kullandı.

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş ise, Ankara’da Türkiye'nin doğusundan batısına 5 şeritli bir yolu kaplayacak kadar otomobil olduğunu dile getirerek, “Toplu ulaşım sisteminde yaya, otobüs, bisiklet ve raylı sistemler ile tüm kesimleri kent yaşamına aktif bir şekilde katılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilir Ulaşım Master Planı oluşturmayı önemsiyoruz. Böylece şehrimizin geleceği için 20 yıllık sürdürülebilir ulaşım politikası vizyonu ile projelerimizi birer birey hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ankara'da bisikletin sadece serbest zamanlarımızı değerlendirebileceğimiz bir eğlence aracı ya da sportif bir faaliyet değil bir ulaşım aracı olarak kullanılmasını önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen çalıştay, Prof. Dr. Ela Babalık'ın "Ulaşım Politikalarına Genel Bir Bakış" başlıklı çerçeve konuşması ile başladı. "Toplu Ulaşım Politikası ve Vizyonu" başlıklı oturum ile devam eden çalıştayda öğleden sonraki oturumlarda ise "Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları" ve "Akıllı Ulaşım Politikaları" oturumları gerçekleştirildi. Çalıştay son olarak gerçekleştirilen genel değerlendirme oturumunun ardından sona erdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi