Mesleğimiz yanlış tanımlanıyor

Ana Sayfa

11 Temmuz 2019 Perşembe 16:09

Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, yönetmelik değişikliği ile birlikte Psikolojik Danışmanların mesleki kimlik ve unvan bakımından ciddi kayıplarının olduğunu vurguladı.

Çağlar BALLIKTAŞ

ANKARA (Anayurt) - Önceki gün Milli Eğitim Bakanlığı’nca, yayımlanan Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde okullardaki ‘Psikolojik Danışman’ kavramının yönetmelikten çıkarılması tepki ile karşılandı.

Önceki gün yayımlanan yönetmelikte yapılan düzenlemeye göre anaokulu, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında bulunan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisleri’nin tanımı değiştirildi. Yönetmeliğe göre okullarda karşılaşılan ihmal ve istismar ile mücadelede konusunda önemli rol oynayan servisin tanımında ‘Psikolojik Danışma’ kavramı kaldırılarak ‘Okul Rehberlik Servisi’ olarak adlandırıldı.

Yönetmelik değişikliğinde psikolojik danışma kavramının kaldırılmasına Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği ( Türk PDR Der.) Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin eleştirilerde bulundu.

Konu hakkında Anayurt Gazetesine açıklamalarda bulunan Şahin, yönetmelik değişikliği ile birlikte Psikolojik Danışmanların ciddi mesleki kimlik ve unvan kayıplarının olduğunu söyledi. 

“MESLEĞİMİZ YANLIŞ TANIMLANIYOR”

Milli Eğitim Bakanlığınca 2017 yılında yayımlanan Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki 1950’lerde kalma kavramların önceki gün yayımlanan İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde de yer bulduğunu söyleyen Şahin, “Yönetmelik çağın çok gerisinde kavramlar kullanıyor. Biz Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin adından başlayarak genel olarak değiştirilmesini istiyoruz. Bu yönetmelik bizim mesleğimize yanlış kavramsallaştırmalar ve tanımlamalar yapıyor” dedi.

“BİZ REHBER ÖĞRETMEN DEĞİLİZ”

Sözlerinde “Biz rehber öğretmen değiliz, biz okulların psikolojik danışmanıyız” diye vurgulayan Şahin, “Bizim amacımız meslek alanımızla ilgili 2019 yılına uygun değişikliklerin yapılması. 2017 yılında çıkan yönetmeliğin değişmesi lazım. Bu yönetmelik değişmedikçe MEB’in alt birimleri Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile ilgili yapacağı her işlem yanlış olacaktır” ifadelerini kullandı.

İki hafta önce Bakan Ziya Selçuk ile yönetmeliğin değişmesi konusunda görüştüklerini ve yeni bir yönetmelik çalışması planlamasının yapıldığını aktaran Şahin, “Ancak Bakanlık bürokratları bildiklerini okuyorlar. Yanlış üzerine yanlışta devam ediyorlar Yeni yayımlanan Yönetmelik çıkmadan önce bizimle iletişime geçilseydi bu sorun yaşanmayabilirdi” dedi.

Şahin, “Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nde çağa uygun düzenlemeler yapılmadığı için MEB’in alt birimleri yayımladıkları yönetmelik değişikliklerinde yanlış üstüne yanlış yapmaya devam ediyor. Bizim yönetmeliğimizi değiştirin yoksa bu yanlışlıklar devam edecek. PDR Türkiye’ye 1950’lerde gelmiş, 1970-71 öğretim yılında okullarda uygulamaya konulmuş 70 yıllık bir meslektir ve adı Psikolojik Danışma ve Rehberliktir. Bu köklü mesleğe yeni ad ve kimlik aramak anlaşılabilecek ve kabul edilebilecek bir durum değildir.” diyerek MEB’i göreve çağırdı.

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim