Milli Eğitim’de atama gözyaşı

Ana Sayfa

9 Ağustos 2019 Cuma 10:18

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde 79 kente ve 92 alanda görev yapacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı. Atama sonuçlarını Bakanlıkta kurulan ekrandan takip edenler adlarını ekranda görünce büyük sevinç yaşadı.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye genelinde 79 kente ve 92 alanda görev yapacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmenin atamasını yaptı. Atama sonuçlarını Bakanlıkta kurulan ekrandan takip edenler adlarını ekranda görünce sevinç gözyaşlarını tutamadı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sözleşmeli öğretmen ataması için Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törene katıldı. Atama öncesinde yaptığı konuşmasında, bugünün “Türk bayrağını daha yükseklere taşıyabilmek, çocukların göz ışıltısını daha çok artırabilmek için yeni meslektaşları çalışma odasına davet etme günü” olduğunu söyledi.

“ÖĞRETMENLİK ATEŞTEN BİR KAFTANDIR”

Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığının değerli ve özel mensupları olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, “Öğretmenlik ateşten bir gömlek olmanın ötesinde ateşten bir kaftandır. Öğretmenlik, hayali, şefkati, merhameti, çabası, gayreti, vicdanı olmayanın yapabileceği bir iş değildir. Öğretmenlik bir geçim vasıtası değildir” şeklinde konuştu. Çocukların sevdikleri öğretmenleriyle daha başarılı olduklarına, bu nedenle şefkatin, merhametin gereğinin daha çok ortaya çıktığını ifade eden Selçuk, “Bu duygu ve düşünceler içinde hepinizin bizimle birlikte olmaya can attığınızı biliyorum değerli meslektaşlarım. Bu bağlamda da ülkemiz için daha iyiye, güzele hizmet etme şerefini birlikte paylaşacağız” dedi.

Kontenjanların illere göre dağılımında doluluk oranı en düşük olan ilin İstanbul olduğunu belirten Selçuk, İstanbul için 3 bin 658 sözleşmeli öğretmen kontenjanının ayrıldığını söyledi. İstanbul için ayrılan kontenjanın bütün kontenjanın yaklaşık yüzde 18'ine denk geldiğini belirten Selçuk, “Bu da şunu ifade ediyor, ülkemizin her bölgesinde hizmete hazır olan arkadaşlarımız var” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Selçuk, salondakilerden kura numarası için 9 ayrı rakam istedi. Ardından Selçuk'un kürsüye çağırdığı kız çocuğu belirlenen kura numarasına göre atama yapmak üzere düğmeye bastı. Böylece 79 il için 92 alanda 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması kura ile yapıldı.

Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nu dolduran atama bekleyen öğretmenler ve yakınları da kurayı salondaki ekrandan takip etti. Ekranda atama yapıldığı yeri gören öğretmenler büyük sevinç yaşadı. Bazı öğretmenler sevinç gözyaşları dökerken, bazıları da mutlu haberi telefon ettikleri yakınlarıyla paylaştı. Milli Eğitim Bakanlığınca ilk kez atanan öğretmenlere SMS ile de bilgi verildi.

Türkiye genelinde öğretmen doluluk oranı bu atamalarla yüzde 92'ye ulaşırken, en fazla kontenjan verilen 10 il 3 bin 658 kontenjan ile İstanbul, 2 bin 53 kontenjan ile Şanlıurfa, bin 14 kontenjan ile Konya, 861 kontenjan ile Van, 828 kontenjan ile Kahramanmaraş, 638 kontenjan ile Tekirdağ, 611 kontenjan ile Şırnak, 539 kontenjan ile Diyarbakır, 522 kontenjan ile Ağrı ve 518 kontenjan ile Bursa oldu.  En çok kontenjan ayrılan alanlar ise, 2 bin 11 kontenjan ile sınıf öğretmenliği, bin 960 kontenjan ile İngilizce, bin 922 kontenjan ile Türk dili ve edebiyatı, bin 599 kontenjan ile okul öncesi öğretmenliği, bin 922 kontenjan ile din kültürü ve ahlak bilgisi ve bin 448 kontenjan ile ilköğretim matematik öğretmenliği şeklinde oldu.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim