MENÜ
Ankara 30°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mimarlar ‘Herkes için konut’ diyor
Türkiye
7 Ekim 2019 Pazartesi 14:45

Mimarlar ‘Herkes için konut’ diyor

Dünya Mimarlık Günü’nde açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Tezcan Karakuş Candan, bu yıl “Herkes için konut” olarak belirlenen temanın aynı zamanda bir taahhüt ve görev olduğunu söyledi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) -Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu yıl teması “Mimarlık… Herkes için konut” olarak belirlenen Dünya Mimarlık Günü etkinliklerini 1. Derece SİT alanı olmasına rağmen sürekli yenisi hazırlanan projeler ve karşı davalar gündeme gelen başkentin tarihi mahallesi Saraçoğlu’nda bulunan Adnan Ötüken Halk Kütüphanesinin önünde gerçekleştirilen basın açıklaması ile başlattı.

Dünya Mimarlık Günü basın bildirisini kamuoyuyla paylaşan şube başkanı Tezcan Karakuş Candan, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) ve üye ülkelerde her yıl     Ekim ayının ilk pazartesi gününün Dünya Mimarlık Günü olarak kutlandığını hatırlattı. “Herkes İçin Konut” temasının yalnızca bir slogan olmadığını dile getiren Candan, “Bu, bir talep, bir taahhüt ve bir görev. Dünya Mimarlık Günü’nde mimarlar olarak taşıdığımız toplumsal sorumluluğun farkında olarak, en temel insan haklarından olan barınma hakkını herkes için savunmak, insancıl, sağlıklı, doğayla uyumlu, güvenli bir çevre üretiminde rol almak toplumsal       sorumluluğumuzdur” dedi.

Candan, açıklamasında ayrıca “Bugün Cumhuriyet’in ilk toplu konut örneği olan doğa ile insanın, iç içe geçtiği, insan ölçeğinde barınma sorununun çözüldüğü, Alman mimar Paul Bonatz tarafından tasarlanan en değerli kültürel varlıklarımızdan birisi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, eşitlikçi, özgür, laik ve barış içerisinde bir yaşam, bir ev bir gelecek için mücadele etmekten geri durmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ANAYASAL HAK DİYE BİR ŞEY YOK”

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin basın açıklaması sırasında kütüphanenin güvenlik görevlisi ile birlikte açıklamanın yapıldığı yere gelen Adnan Ötüken Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Çakmak, basın açıklamasının kütüphanenin önünde yapılmasına tepki gösterdi. Basın açıklamasının ardından kendisine başka bir eylemin yapılıp yapılmayacağını soran emniyet amirine yanıt veren Candan, “Biz Anayasal bir kuruluşuz. Eylemlerimizi kamuoyuna açıklarız, doğrudan polise bilgi verme zorunluluğumuz yok” dedi. Mimarlar Odası üyeleri ile emniyet görevlileri arasında yaşanan diyalogda olası bir açıklama için izin almak zorunda olmadıklarını, bunun Anayasal hakları olduğunu dile getiren bir kişiye emniyet amirinin, “Anayasal hak diye bir şey yok. Ben istesem orada da açıklama yaptırmazdım” şeklinde yanıt vermesi dikkat çekti.

 

Mimarlık Günü kapsamında ay sonuna kadar devam edecek etkinliklerde ilk olarak restorasyon atölyeleri toplantıları gerçekleştirildi. Dün yapılan etkinliklerde Bauhaus’u Yeniden Düşünmek Kısa Film Yarışması’nda film gösterimleri ve ödül töreni yapılırken bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri de sahiplerini buldu. Ayrıca Bauhaus ve Zanaat: Ankara Konut Mimarlığında İzler sergisi de ziyarete açıldı. 9 Ekim’de Bülent Batuman’ın imza günü ve söyleşisi ile devam edecek etkinlikler kapsamında ay sonuna kadar söyleşiler, sempozyumalar, film gösterimleri, kent hafızası yürüyüşleri ve atölyeler gerçekleştirilecek.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi