Minibüs esnafı zam istiyor

Ankara

1 Ağustos 2019 Perşembe 13:12

Minibüsçülerin işletme giderlerindeki fiyat artışının yüzde 30'a ulaştığını ve artık para kazanamaz hale geldiklerini belirten Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, zam talebinde bulundu.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Minibüsçülerin işletme giderlerindeki fiyat artışının yüzde 30'a ulaştığını belirten Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, zam talebinde bulundu. “Aldığı krediyi ödeyemez hale gelen 250 minibüsçü esnafımız icralık durumda” şeklinde konuşan Gani, herhangi bir zam oranı telaffuz etmezken “Makul bir fiyat belirlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Ankara Midibüs ve Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Kara, önceki gün yüzde 45 zam talep ettiklerini açıklamıştı. Bir zam talebi de minibüsçülerden geldi. Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüsçü esnafının geçimlerini sürdürebilmeleri için yolcu taşıma ücretlerine zam yapılmasının kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a çağrıda bulunan Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, mazot başta olmak üzere, lastik, sigorta, yedek parça gibi ana girdi kalemlerine gelen zamların ayakta durmaya çalışan minibüsçü esnafını zorda bıraktığını söyledi. Artan maliyetler nedeniyle yolcu taşıma ücretlerine zammın kaçınılmaz olduğunu belirten Oda Başkanı Gani, ulaşımın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için taşıma ücretine zam yapılması konusunun çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

Gani, “Artık yaptığımız işten para kazanamaz hale geldik. Aldığı krediyi ödeyemez hale gelen 250 minibüsçü esnafımız icralık durumda. Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde çalışan minibüslerimizin almış olduğu son zamdan sonra, yeni fiyat tarifesinin yürürlüğe konulmasından günümüze kadar geçen süre zarfında işletme giderlerimizde çok ciddi artışlar oldu” dedi.

Minibüs esnafının mağdur olmaması için son zamdan bugüne geçen sürede yaşanan ekonomik gelişmelerin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Gani, şunları söyledi: “Eylül 2018'de motorin 5,66 lira iken bugün 6,50 lira civarında. Lastik 300 liradan 550 liraya çıktı. Trafik sigortası bin 350 liradan 2 bin 100 liraya; kasko, bin 650 liradan 3 bin 500 liraya çıktı. Araç fiyatları ise son bir yıl içerisinde 207 bin liradan 270 bin liraları gördü. Yedek parça giderlerindeki ortalama yüzde 50'lere varan artışlar ile beraber işletme giderlerimizdeki fiyat artışı yüzde 30'a ulaştı. Vatandaşımızı da zorlamayacak, ama bizim de giderlerimizi karşılayacak, emeğimizin karşılığını alabileceğimiz makul bir fiyat belirlenmesini talep ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan ulaşım hizmetine zam desteği, acil çözüm bekliyoruz.”

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim