MENÜ
Ankara 26°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Nazım Hikmet’in kayıp dizesi
Kültür-Sanat
22 Eylül 2019 Pazar 14:38

Nazım Hikmet’in kayıp dizesi

Nazım’a Yolculuk adlı kitabı ve Ankara’da sergilenmeye başlayan aynı adı sergiyle ilgili konuşan Prof. Haluk Oral, “Benim bütün bu kitapta en gururlandığım şey Nazım Hikmet’in kayıp bir dizesini bu kitapta yayımlamam” dedi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Nazım’a Yolculuk adlı kitabı ve Ankara’da sergilenmeye başlayan aynı adı sergiyle ilgili konuşan Prof. Haluk Oral, bulduğu belgelerden faydalanarak Nazım Hikmet’in aile, geçmişi ve ataları üzerinden tarih kitabı yazmaya çalıştığını anlatarak, “Benim bütün bu kitapta en gururlandığım şey Nazım Hikmet’in kayıp bir dizesini bu kitapta yayımlamam” dedi.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin üçüncü katında yer alan Ankara Sanat Galerisi, Türk şiirinin büyük ismi Nâzım Hikmet’in 63 yıllık yaşamından kesitler taşıyan “Nâzım’a Yolculuk” sergisine ev sahipliği yapıyor. Şairin Selanik’ten Moskova’ya kadar uzanan büyük yolculuğuna eşlik etme çabası olan sergide, genç yaşından itibaren hayallerinin peşinden giden, şiirler yazan Nâzım Hikmet’in hayatı ile ilgili şimdiye kadar bilinmeyen yönlerine dair izler bulmak mümkün.

Şairin büyük ailesi Celile, Samiye, Yahya Kemal, Piraye, Memet, İpekçi, Serteller, Naci Sadullah, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Sedat Simavi, Ahmet Emin, Münevver, Mehmet Hikmet gibi birçok isimden ve daha pek çok başka duraktan geriye kalan değerli mektup, fotoğraf, belge, yayın Nâzım’a Yolculuk sergisi için bir araya getirildi.

NAZIM HİKMET ÜZERİNDEN TARİH KİTABI

Geçtiğimiz aylarda İş Sanat Kibele Galerisi’nde izleyiciyle buluşan serginin Ankara’daki açılışı 21 Eylül’de Ankaralı sanat ve edebiyatseverlerin katılımı ile yapıldı. Serginin küratörlüğünü yapan Prof. Haluk Oral, açılışta Nazım’a Yolculuk adlı kitabı ve aynı adı taşıyan sergiyle ilgili konuştu. “Bulduğum belgelerden faydalanarak Nazım Hikmet’in ailesi, geçmişi ve atalarını da anlatarak Nazım Hikmet üzerinden tarih kitabı gibi bir şey yazmaya çalıştım” diyen Oral, “Bu konuda hem İş Bankası Kültür Yayınları çok destek oldu. Hem de İş Sanat çok destek oldu. İzlediğiniz sergi benim sadece malzemelerimi verdiğim bir sergi. Tamamıyla kotarılması İş Sanat’ın ve onun değerli elemanlarının. Özellikle tasarımcı Emre Senan ve her şeye koşturan Rûken Kızıler’ın yardımı ile orta çıktı. Bir yandan da kitap ortaya çıktı. Nazım Hikmet hakkında benim kütüphanemde yaklaşık 500 tane kitap var. Bunlardan belki 8-10 tanesi ancak çok önemli kitaplardı. Yeni bir Nazım Hikmet kitabı yazarken biraz farklı olması gerektiğini düşündüm. Bazı bölümler diğer bölümlerden bağımsız olarak ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

NAZIM’IN KAYIP DİZESİ

Kitabında Nazım Hikmet’in hapishanede yazdığı ama daha sonra kaybolan bir şiirin eksik bir dizenin yer aldığını anlatan Oral, şunları söyledi: “Aslında hem Kurtuluş Savaşı Destanı’nın hem de Memleketimden İnsan Manzaraları’nın bir bölümü olan şiir. Ne yazık ki Nazım Hikmet’in Bütün Eserleri basılırken bunların arasına konulmadı, sonradan yayımlanmamış şiirleri arasında kaldı. Ancak birkaç eksik ile yer aldı, mesela bir mısra kaybolmuştu. Benim bütün bu kitapta en gururlandığım şey Nazım Hikmet’in kayıp bir dizesini bu kitapta yayımlamam. Birkaç kelime hatasını da düzelttik. Ben bu kitabı yazarken ‘Nazım Hikmet hakkında daha yazılacak bir şey kaldı mı?’ dediler. Yazılacak o kadar çok şey var ki Nazım Hikmet hakkında. Nazım Hikmet’in Piraye’ye yazdığı mektuplar yayımlandı ancak Nazım Hikmet, Münevver’e binden fazla mektup yazdı ve bunun tamamını ilk defa ben yayımladım. Hala Nazım Hikmet hakkında bilinmeyen çok şey var. Umarım bu kitap insanlara da yol olur ve ellerindeki belgeleri ortaya koyarlar. Nazım Hikmet gibi Türk diline en çok hizmet etmiş Türk şairlerinden birinin hayatını daha büyük ayrıntıları ile öğrenebiliriz.”

Oral’ın konuşmasının ardından sanatçı Vural Benli de Nazım Hikmet’in şiirlerinden bir bölümü seslendirdi.

NOTLAR, MEKTUPLAR,FOTOĞRAFLAR

Nâzım’a Yolculuk sergisinde şairin anneannesinin babası Müşir Mehmet Ali Paşa’nın 1878’de Almanya’da Berlin Kongresi’nde Osmanlı heyetinde bulunurken bir Alman gazetesinde yayımlanan şiiri ve Türkçe çevirisi ile Alman besteci Reinhold Stöckhardt tarafından bestelenen ve Türkiye’de hiç icra edilmeyen bestenin notalar, Berlin Kongresi zamanında yapılmış bir kartpostal, Nâzım Hikmet’in Heybeliada Bahriye Mektebi öğrenciliği sırasında yazdığı mektup ve fotoğraflar, Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere Anadolu’ya geçen, ancak cephe yerine ona ve yol arkadaşı Vâla Nureddin’e Bolu’da öğretmenlik görevinin verilmesiyle Zonguldak, İnebolu, Ankara, Bolu’yu kapsayan yolculuğu sırasında babasına ve annesine yazdığı mektuplardan örnekler, buralarda çektirdiği fotoğraflar, Nâzım Hikmet’in İstanbul’dan Paris’te yaşayan ressam annesi Celile Hanım’a yazdığı ve menekşe ile süslediği mektup, şairin yakın dostu Kemal Tahir ile karşılıklı ithaflarına konu olan ve Kemal Tahir’in ikinci basım için üzerinde düzeltme yaptığı Sağırdere romanı ve Nâzım Hikmet’in, yurtdışına gittiği için ancak ölümünden sonra basılabilen ve en önemli eserlerinden biri olan Kuvayı Milliye Destanı’nın İnkilâp Yayınları’na basılması için kendi el daktilosunda yazıp verdiği nüshası görülebiliyor.

Küratörlüğünü Prof. Haluk Oral’ın, tasarımını Emre Senan’ın, proje koordinatörlüğünü Rûken Kızıler’in üstlendiği sergi, 21 Eylül-31 Aralık 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Ankara Sanat Galerisi, pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00 – 18.00 arası ücretsiz olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi