MENÜ
Ankara
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Öğrenciler barınak hayvanlarıyla buluştu
Türkiye
4 Ekim 2019 Cuma 16:03

Öğrenciler barınak hayvanlarıyla buluştu

Yerel yöneticiler, veteriner hekimler ve öğrenciler, Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde Mühye köyündeki hayvan barınağında bir araya gelerek hayvanların ihtiyaçlarını giderdi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanan 4 Ekim dolayısıyla Mühye köyündeki hayvan barınağında etkinlik düzenlendi. Yerel yöneticiler, veteriner hekimler ve öğrencilerin bir araya geldiği etkinlikte barınaktaki hayvanlar için mama, su kabı gibi ihtiyaçları karşılandı. Etkinlikte söz alan Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, insanların dünyadaki tüm canları korumak ve haklarını savunmak zorunda olduğunu söyleyerek, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemlidir” dedi.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla toplumda farkındalık ve bilinç oluşturmak için Türkiye genelinde kitlesel basın açıklamaları gerçekleştirildi. Ankara’da ise hayvan hakları ile ilgili etkinlik Çankaya Belediyesinin Mühye’deki hayvan barınağında düzenlendi. Etkinlikte anaokulu ve ilköğretim öğrencilerinin katılımı ile barınağa su kabı, mama kabı, battaniye, mama gibi yaşamsal ihtiyaç malzemeleri getirilirken kafeslerde bulunan hayvanların besleme ve temizlikleri de gerçekleştirildi. Çankaya’daki okullardan gelen öğrenciler ise barınaktaki hayvanlarla tanışarak hayvan sevgisini kazandı. Mühye köyünde bulunan Çankaya Belediyesi Sahipsiz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Yenimahalle İlçe Tarım ve Orman Müdürü Levent Kürkçü, Çankaya Belediyesi belediye meclis üyeleri, veterinerler ve hayvanseverler ile Çankaya’daki anaokulları ile ilk ve orta dereceli bazı okulların öğrencileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Kaya, “Hayvanları korumanın bir günü olmaz. Onlara her gün sahip çıkmak gerekiyor. Türkiye’nin en büyük hayvan barınaklarından biri olan bu yerde çocuklarımızın hayvanların değerini daha iyi anlayabilmesini hedefliyoruz. Bir gün bizim açımızdan çok önemli. Çankaya Belediyesi olarak en kapsamlı hayvan koruma programlarına sahip bir belediyeyiz. Sizlerin katkılarıyla sokak hayvanlarına çok daha fazla kıymet vereceğiz” dedi.

TVHB Başkanı Eroğlu ise, “Dünya düzenini kuran ve yöneten insanoğlu; diğer canlıların da bu dünyada yaşam haklarının olduğunun bilincinde olarak, onları korumak ve haklarını savunmak zorunda” ifadeleri ile konuşmasına başladı. Hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaretin yaban hayatının dengesini bozarak tüm dünyayı bir yok oluşa doğru sürüklediğini dile getiren Eroğlu, “Biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemlidir” dedi.

Kamu ve STK’ların birlikte çalışarak stratejik bir plan hazırlaması gerektiğini aktaran Eroğlu, hayvanların korunmasına yönelik atılması gereken adımları şu ifadelerle sıraladı: “Yeterli bir bütçe kaynağı için Hayvan Refahı Fonu oluşturulmalı. Bunun için emlak vergisinde ek vergi, ev ve süs hayvanları sahiplerinden sevgi vergisi, şans oyunlarının gelirlerinden hayvan refahına pay aktarılmalı. Kesilen para cezaları fona aktarılmalı, hayvancılık sektöründen para kazananlardan maddi ve ayni katkılarda bulunması için yasal zorunluluk getirilmeli. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Veteriner Otoritesi ya da Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü Kurulmalı ve bunun bünyesinde Hayvan Refahı Daire Başkanlığı, altında da Çiftlik Hayvanlarının Refahı, Sahipsiz Hayvanlar, Av ve Yaban Hayatı ile Hayvanat Bahçelerinde Refah, Deney Hayvanları ve Su hayvanları Refahı gibi şube müdürlükleri oluşturulmalı. Büyükşehir statüsündeki illerdeki Belediyelerde Veteriner İşleri Daire Başkanlığı diğer il ve ilçelerde ise Veteriner İşleri Müdürlükleri oluşturularak buralarda yeterli Veteriner Hekim ve yardımcı personel istihdamı sağlanmalı.”

TVHB Başkanı Eroğlu, denetime bağlı eksiklikleri gidermek için de veteriner hekimlerden oluşan ve hayvan hakları ihlalleri konusunda denetleyen Hayvan Hakları Müfettişliği ile emniyet veya jandarma teşkilatı içinden ve hayvan hakları kanunu ve ilgili mevzuat konusunda eğitim almış personelden oluşturulan Hayvan Refahı Polisi kadrolarının oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

“HAYVANLAR İÇİN RESMİ TATİL OLSUN”

Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanan 4 Ekim’in hayvanlar için tatil edilmesi önerisinde de bulunan Eroğlu, şunları söyledi: “Ülkemizde hayvan haklarına verilen önemi göstermek, bir farkındalık oluşturabilmek amacıyla 4 Ekim çalışan hayvanlar için resmi tatil günü olarak ilan edilmeli. Polis köpekleri, yarış atları, itfaiyeye bağlı hayvanlar, fayton atları, arama kurtarma köpekleri, merasim birliği atları, temizlik hizmetlerinde kullanılan atlar, tarla sürme ve ekim işlerinde kullanılan hayvanlar o gün çalıştırılmasın. Resmi tatil olsun ve bu örnek davranış tüm Dünyaya Türkiye’den yayılsın.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Anayurt Gazetesi