MENÜ
Ankara 32°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Özgür Tiyatro, Marx’ı Ankara’ya getiriyor
Kültür-Sanat
1 Ekim 2019 Salı 14:23

Özgür Tiyatro, Marx’ı Ankara’ya getiriyor

Karl Marx’ın hayatından kesitler sunan “Ben Marxist Değilim” adlı oyun 6-7 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Karl Marx’ın hayatından kesitler sunan “Ben Marxist Değilim” adlı oyun 6-7 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Saat 20.00’de perde açacak olan, Howard Zinn’in “Marx in Soho” isimli oyunundan Özgür Tiyatro tarafından doğumunun 201’inci yılında Karl Marx için uyarlanan ve Özgür Başkaya’nın yönetip oynadığı “Ben Marxist Değilim”, kapitalizm eleştirilerinin yanında filozofun hayatından kesitler de sunacak.

Marx, kendiyle beraber fikirlerinin de öldüğünü söyleyenlere, teorisinin haklılığını kanıtlar. Kapitalizmin insanlara özgürlük olarak sunduğu birçok şeyin aslında onların hayatlarını hiçe sayan şeyler olduğunu gösterir. Fikirleri öldüyse dünya neden bu haldedir. Oyunda, Marx’ın 150 yıl önce dünyanın çığırından çıkacağını görüp, yolun sosyalizm öğretisinden geçtiğini söylemiş olmasına rağmen bu yolu tercih etmeyen dünyalının sermaye sınıfının kölesi olacağı, kurtuluşun emeğin egemen olmasından geçtiği ilk ağızdan anlatılıyor.

 

Oyun, 1850'li yılların Avrupası ile günümüz arasında birçok konuda fark olmadığına dem vururken yakın tarihe de sol perspektiften bakıyor. Ayrıca Karl Marx'in dünyaya bıraktığı önemli eserleri nasıl ortaya çıkardığını, devrimci eşi Jenny'nin emeğini, çok sevdiği kızlarını, günlük yaşamını, çektiği tüm zorlukları bu kez Soho'dan değil, Anadolu'dan gözlemlemenize fırsat veriyor.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi