MENÜ
Ankara 30°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Pakize Ana: Hakkımı helal etmiyorum!
Siyaset
7 Kasım 2019 Perşembe 14:31

Pakize Ana: Hakkımı helal etmiyorum!

Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba hakkında 5 Aralık 2017 tarihinde “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması”nda yaptığı konuşma nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla açılan dava Ankara Adliyesi’nde görüldü ve Akbaba beraat etti. Akbaba ‘hakkını helal etmediğini’ söyledi.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba hakkında 5 Aralık 2017 tarihinde “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması”nda yaptığı konuşma nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla açılan dava Ankara Adliyesi’nde görüldü ve Akbaba beraat etti.

Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba hakkında 5 Aralık 2017 tarihinde “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması”nda yaptığı konuşma nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davaya İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP’li ve İYİ Parti’li vekiller katıldı.

‘CEZALANDIRILMASINI MI İSTİYORLAR?’

Duruşma Akbaba’nın avukatlarının “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davaya katılma talebi var mı? Yani Akbaba’nın cezalandırılmasını istiyorlar mı?” sorusu ile başladı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı katılma taleplerinin olduğunu söyledi.

GECİKMELİ GELEN VAZGEÇME DİLEKÇESİ

Akbaba’nın avukatları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğrudan şikayetçi olmadığını ve muhbir bir vatandaşın ihbarıyla şikayetçi olduğunu ekledi: “Konuşmanın içeriği gerçekte suç olmamasına rağmen huzurunuzda yargılanıyoruz. Konuşmanın içeriği incelenirse Sayın Cumhurbaşkanına yönelik değildir. O bir şehit anasıdır ve onun konuşmalarına gücensek bile alınmamak lazım. Değil yargılamak onlara öf bile demememiz lazım.” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duruşmaya sonradan katılan ikinci avukatı ise şikayetten vazgeçtiklerini söyledi.

‘UTANÇ DAVASI OLDU’

Duruşma sonrasında açıklama yapan CHP’li Ağbaba, “"Bir utanç davası bu. Bir şehit annesini yapmış olduğu konuşmadan dolayı, Pakize anneyi bugün adliye koridorlarında süründürdüler. Bu utanç onlara yetti. Sehven şikâyetçi olduklarını söyleyerek davadan vazgeçtiler. Ama Cumhurbaşkanı’na eleştiri yüzünden yirmi binin üzerinde insan yargılanıyor. Pakize anneden bir rövanş alınmaya çalışıldı. Toplumun tepkisinin ardından sehven şikâyetçi olduklarını belirterek davadan vazgeçildi" diye konuştu.

‘HAKKIMI HELAL ETMİYORUM’

“Hakkımı helal etmiyorum” diyen Pakize Akbaba ise şunları belirtti: “Dünyada hiç görülmeyen bir dava. Türkiye Cumhuriyeti adına utanıyorum. Şehit anası evladını vermiş. Evlat hasretiyle dört duvar arası zindan olmuş. Dava açılıyor. Neymiş efendim hakaret etmişim. Hakaret etmek bana yakışmaz. Ben o kişiliği taşımıyorum. Siz bebek katili Öcalan’ın mektubunu okudunuz, yerli ve milli dediniz. 74 şehidin katilini TRT’ye çıkardınız. Ben burada nasıl susacağım soruyorum kamuoyuna. Bir şehit anası olarak, halen vatan için çalışıyorum. Bundan sonra da konuşacağım, daha çok konuşacağım. Pakize ana susarsa Türkiye susar. Unvanım Pakize ana oldu. Adımız vatan soyadımız şehit oldu. Şimdi yüce Türk milleti Pakize Ana Türkiye’dir diyor. Türkiye susar mı, size soruyorum. Boynumu mu bükeyim. Yalakalık mı yapayım bazı sanatçılar gibi. Ben şehit anasıyım, ben cumhuriyet kadınıyım. Ben Atatürk’ün izinden giden anayım."


‘HAKİM ACABA BANA NE SORACAK’

Duruşma öncesi adliye önünde konuşan Pakize Akbaba, “Hakim acaba bana ne soracak. Sen vatan İçin şehit oldun oğlum annen hakim karşısında var olsun Türkiye cumhuriyet ne mutlu türküm diyene” ifadelerini kullandı. CHP’li Veli Ağbaba ise “Bu dava siyasal anlayışın şehitlere bakışını göstermektedir. Osman Öcalan’a mikrofon uzatanlar Pakize anaya mahkeme kağıdı uzatmaktadır” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi