Patatesli köy ekmeğine talep artıyor

Ege Bölgesi

18 Temmuz 2019 Perşembe 16:38

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde 15 yıldır patatesli ekmek üretimi yapan fırıncı Süleyman Karaçelik,  ekmeğin içerisine konulan ekşi maya ve patates ile dışarıda 10 gün, buzdolabında da dayanıklılığının 30 güne kadar çıktığını söyledi.


AFYONKARAHİSAR - Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen Afyonkarahisar’ın patatesli köy ekmeği" uzun süre bayatlamadan kalma özelliği ile talep görüyor. Yapımının her aşamasında özel usuller ve gerçek bir ustalık gerektiren tescili ile koruma altına alınan           Afyonkarahisar patatesli          ekmeği, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi illere kargo ile de gönderiliyor. Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde 15 yıldır patatesli ekmek üretimi yapan fırıncı Süleyman Karaçelik, ekmeğin içerisine konulan ekşi maya ve patates ile dışarıda 10 gün, buzdolabında da dayanıklılığının 30 güne kadar çıktığını söyledi. Ekmeği ev mayası ile yaptıklarını aktaran Karaçelik, "15 yıldır ilçede hakiki ev mayalı köy ekmeği ürünlerimizi yapıyoruz. Bozulma veya kötü koku yapmaz. Bundan dolayı ekmeğimiz tercih ediliyor. Günde 300-400 adet ekmek üretiyoruz." dedi.


"KARGO İLE GÖNDERİM YAPIYORUZ"

 

Karaçelik, bir ekmeğin 2 kilogram geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Ekmeğimiz çok kalitelidir. Katkı maddesi kesinlikle yoktur. Patates ve ekşi maya katıyoruz. Ekmeğimizi duyanlar, Afyonkarahisar'dan geçerken buradan alıp, yollarına devam ediyorlar. Bazıları da uzaktan sipariş ediyor, kargo ile gönderiyoruz. Patatesli köy ekmeğinin fiyatı 5 lira. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi illere kargo ile gönderim yapıyoruz. Antalya'dan daha çok talep geliyor." (AA)

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 mustafa yelkalan
 18 Temmuz 2019 Perşembe 22:13
bu fırının ismi adresi telefonu varmı

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim