Piyanist Eickhorst Alman bestecileri seslendirdi

Kültür-Sanat

7 Ağustos 2019 Çarşamba 14:30

Bodrum Klasik Müzik Derneğinin düzenlediği, 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Alman piyanist Konstanze Eickhorst’u,  günbatımında Bitez Zefirya Kültür ve Sanat Merkezinde konuk etti.

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Bodrum Klasik Müzik Derneğinin düzenlediği, 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Alman piyanist Konstanze Eickhorst’u,  günbatımında Bitez Zefirya Kültür ve Sanat Merkezinde konuk etti. Festivalinin konser mekanları arasında yer alan ve festival açılışının da yapıldığı Zefirya’da Alman piyanist Konstanze Eickhorst’un konseri gün batımında başladı. Sanatçı konserde, Bodrumlu klasik müzikseverlere Bach, C. Schumann, Mendelssohn ve Brahms’ın eserlerinden bir seçki dinletti.

Bodrumlu sanatseverden beğeni alan Konstanze Eickhorst, Barok’la başladığı konserini Romantik eserlerle tamamladı. Sanatçı, Bodrum Belediyesinin destek verdiği Zefirya Kültür ve Sanat Merkezindeki konserine Alman Barok Müzik bestecilerinden Johann Sebastian Bach’ın, “Chromatic Fantasy and Fugue in D minor” adlı eseriyle başladı. Ardından Romantik Dönem Alman bestecilerinden Clara Schumann’ın; “Soirées Musicales Op. 6” adlı eserini seslendiren Eickhorst, bu defa festival sahnesinde Felix Mendelssohn Bartholdy’nin bir eserini izleyiciyle paylaştı. Konstanze Eickhorst, Alman Romantik bestecinin “Variations Sérieuses D minor” adlı eserini icra etti.

Konserin ikinci bölümüne Clara Schumann’ın, “Variations Op. 20” adlı yapıtıyla başlayan Eickhorst, geceyi yine Romantik Akım Alman besteci Johannes Brahms’ın bir eseriyle tamamladı. “Sonate C-Major Op. 1” adını taşıyan bu eser, -Allegro, -Andante, -Scherzo. Allegro Molto E Con Fuoco - Più Mosso ve Finale. Allegro Con Fuoco” adlı bölümlerden oluşuyordu. Bu eserle geceyi bitirmesi planlanan sanatçı, izleyicinin alkışlarıyla bis yaptı ve Johann Sebastian Bach'ın, "Partita No. 1 in B flat major BWV 825" başlıklı eserini seslendirdi.  

GÜMÜŞLÜK’TE SANATLA İÇ İÇE BİR ORTAM

Gümüşlük'ü çok sevdiğini belirten Alman piyanist Eickhorst, sanatla iç içe bir ortamda huzurlu bir çalışma fırsatı bulduğunu söyleyerek, “Bodrum’da çok güzel bir dinleyici kitlesiyle karşılaştım.  “Kumda Piyano” başlıklı bir dinletiyle sertifika alacak olan piyano öğrencileriyle de bir masterclass çalışması yapacağım için heyecanlıyım” dedi. Bodrum Belediyesi'nin de destek verdiği festivalin bitiminde piyanist Eickhorst, Gülsin Onay’ın konserine katılamadığını ancak bugün Sırbistan’nın Vranje kentinden arayarak kendisine başarılar dilediğini ve Onay’ın da bir festival açılış konseri vermek için bu ülkede bulunduğunu söyledi. Alman piyanist Eickhorst, dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay ve Francesco Libetta’yla Gümüşlük Festival Akademisi kapsamında düzenlenen piyano masterclass’ına eş eğitmen olarak katılacak.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim