Samsun’dan doğan güneş 100 yaşında

Ana Sayfa

19 Mayıs 2019 Pazar 14:09

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla birlikte Samsun’a çıkarak bağımsızlık meşalesini yakmasının 100’üncü yılı yurt genelinde coşkuyla kutlandı.

ANKARA (Anayurt) - Atatürk’ün Anadolu’daki kurtuluş mücadelesini örgütlemek için Samsun’a gelişi 100’üncü yılında coşkuyla kutlandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının resmi adresi Samsun oldu. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarıyla birlikte düzenlenen etkinliklere Samsunlular yoğun ilgi gösterdi. Kutlamalar ilk olarak İlkadım ilçesinde Atatürk Anıtı önünde başladı. Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Kutlamalarda Atatürk ve silah arkadaşlarını temsilen Tütün İskelesi’nden karaya Türk bayrağı çıkarıldı. Vali Osman Kaymak, burada yaptığı konuşmada, "Kuruluşa ve kurtuluşa giden ilk adımın atıldığı Samsun'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı iftiharla kutluyoruz" dedi.

Törenin ardından, Atatürk'ün Samsun'da ilk adımı attığı yeri temsil eden Tütün İskelesi'ndeki programa geçildi. Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi kapsamında İstanbul'dan 16 Mayıs'ta yola çıkan yelkenliler su takı ile karşılandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı gemisinin geçişinin ardından, iskeleden bayrak çıkışı yapıldı. Genç izciler, askerlerden Türk bayrağını teslim aldı. Ardından Uluslararası 19 Mayıs Yarı Maratonu ve Türkiye ve Kulüpler Yarı Maratonu finaline geçildi.

Tütün İskelesi önünde Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen törene ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile kabine üyeleri katıldı. Gün boyu devam eden törenlerde ortak mesaj ise milli birlik ve bütünlük ruhunu ortaya koydu.

ANKARALILAR ATA’NIN HUZURUNDA

Ankara’da ise kutlamaların adresi Anıtkabir oldu. Aslanlı Yol’da yürüyüşe geçen heyet, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Anıtkabir'de düzenlenen törene katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Misak-ı Milli Kulesi'nde bulunan Anıtkabir Özel Defteri'ne “Son nefesimize kadar ülkemize, vatanımıza sahip çıkacağımıza ve tutuşturduğunuz istiklal ruhunu yaşatacağımıza söz veriyoruz” yazarak imzaladı.

Ankaralılar da Atatürk’e ve kurtuluş mücadelesinde hayatını kaybedenlere şükranlarını sunmak için Anıtkabir’de bir araya geldi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Atatürk’ün ebedi istirahatgahı akın eden başkentliler bayraklar ve karanfiller ile Ata’nın huzuruna çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin CHP yönetimine geçmesinin ardından Belediye Meclisi’nde alınan ulaşımın milli bayramlarda da ücretsiz hale getirilmesi kararı da ilk defa uygulanmış oldu. 19 Mayıs günü Ankara’da metro, teleferik ve EGO otobüsleri ücretsiz olarak hizmet verdi.

Atatürk'ün Samsun'a ayak basarak Kurtuluş Mücadelesini başlattığı 19 Mayıs'ta başlayacak olan kutlamalar, milli mücadele güzergahını izleyecek. Kutlamalar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı olan 29 Ekim 2023'te tamamlanacak.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim