Sanıktan Şule'nin babasına: ''Kızına sahip çıksaydın''

Ana Sayfa

15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:12

Ankara'da bir plazanın 20. katından şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet'in davası devam ederken, Sanık Çağatay Aksu, Şule Çet’in babasına “Kızına sahip çıksaydın” dedi. Aksu’nun “Kızına sahip çıksaydın” sözü tartışmaya neden oldu.

Tamer Arda ERŞİN

 ANKARA- Ankara'da bir plazanın 20. katından şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet'in davasının ikinci duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Çağatay Aksu, Şule Çet’in babasına “Kızına sahip çıksaydın” dedi. Aksu’nun “Kızına sahip çıksaydın” sözü mağdur avukatları ile sanıklar arasında tartışmaya neden oldu.

 Üniversite öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs 2018 tarihinde Ankara'daki bir plazada şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetmişti. Şule Çet'in ölümüne ilişkin Çet’in patronu Çağatay Aksu ve arkadaşı Berk Akand gözaltına alındı. İki kez nöbetçi mahkemeye çıkarılan şüpheliler, her ikisinde de adli kontrolle serbest bırakılmış, ancak daha sonra Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “Cinsel amaçlı cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "nitelikli cinsel saldırı” suçlarından tutuklanmıştı. Çet’in ölümü hakkında Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşması gerçekleşti.

 Duruşma öncesinde kadın örgütleri ve Çet ailesine destek olmak için gelenler Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından mahkeme salonuna geçildi. Yoğun katılım nedeniyle duruşmayı izlemeye gelenler mahkeme salonuna sığmadı. Kadınlar adliye koridorunda alkışlı protesto yaptı. Şule Çet’in babası İsmail Çet ve abisi Şenol Çet de adliyeye geldi. Baba Çet kendilerine destek olanlara teşekkür etti ve “Hak ettikleri cezayı alacaklardır” dedi. 

 SANIK 'KIZINA SAHİP ÇIKSAYDIN' DEDİ

 Duruşma sırasında sanık avukatlarının mahkemeye sunduğu Çet’in babasının para göndermediği için intihar ettiği iddiasına ilişkin dilekçe gündeme geldi. Çet ailesinin avukatı Umar Yıldırım, “Hangimiz babamız para göndermiyor diye kendimizi gidip plazanın 20’nci katından attık” dedi.

 Sanık Çağatay Aksu, Şule Çet’in babasına “Kızına sahip çıksaydın” dedi. Aksu’nun bu sözü üzerine mağdur avukatları ile sanıklar arasında tartışma yaşandı. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 10 Temmuz günü görülmesine karar verdi.

'MAHKEME ŞULE'Yİ YARGILAR KONUMA GELDİ'

 Sanık Aksu'nun sözlerini gazetemize değerlendiren Şule Çet İçin Adalet Platformu'ndan Ceren Çoban, "Sanık avukatları duruşma sırasında sürekli Şule'nin babasının para göndermediği ve derslerinin kötü olduğu için intihar ettiği iddiasının üzerine gittiler. Mahkeme ise cinayeti aydınlatmak yerine Şule'yi yargılar konuma geldi. Bundan cesaret alan sanık ise bu sözleri söyleme cesareti bulabildi" dedi.

ÇET'İN YAKINLARI KONUŞTU

Duruşmada ayrıca Şule Çet’in arkadaşı tanık olarak dinlendi ve Çet’in daha önce kendisine anlattıklarını aktardı. Çet'in arkadaşı “Şule, Çağatay beni rahatsız ediyor' demişti. Şule ile sürekli iletişim halindeydik. Hiç arkadaşlığımızı koparmadık. Çağatay’ın kendisini rahatsız ettiğini söylemişti. İşten çıkarıldığını ve parasının verilmediğini söyledi” diye konuştu. Şule Çet’i 2009’dan bu yana tanıdığını belirten Çet’in eski erkek arkadaşı da mahkemede ifade verdi. Çet ile daha önce psikiyatriye gittiklerini söyleyen Çet’in eski erkek arkadaşı, “Doktor herkese söyleyeceği şeyleri söyledi ve bir şeyimizin olmadığını söyledi” dedi.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim