‘Soçi Mutabakatı çöktü!’

Güncel-Dizi

20 Ağustos 2019 Salı 17:32

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Büyükelçi Ünal Çeviköz Türk askeri konvoyuna İdlip’te yapılan saldırıyı değerlendirdi ve Soçi Mutabakatı’nın çöktüğünü söyledi.

ANKARA (Anayurt) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Büyükelçi Ünal Çeviköz genel merkezde düzenlediği basın toplantısında Türk askeri konvoyuna İdlip’te yapılan saldırıyı değerlendirdi.

İdlib'de, 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna yönelik Rusya destekli Beşşar Esed rejimi tarafından hava saldırısı düzenlenmiş; 3 sivil yaşamını yitirmiş, 12 sivil yaralanmıştı. Konuyla ilgili parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, “Rusya Suriye ordusunu desteklediğini Putin’in ağzından en yüksek düzeyde açıkladı. Türkiye ise bunun engellenmesi için sürekli olarak Rusya’yı uyardığını dile getiriyor. Demek ki Rusya ile Türkiye arasında ciddi bir görüş farklılığı var. Bu Soçi Mutabakatı’nın çöktüğü anlamına gelmektedir” dedi.

‘GÖZLEM NOKTALARININ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI’

Çeviköz, yeni şehit cenazeleri gelmesini istemediklerini vurgulayarak, “İdlip’te askerimizin saçının teline zarar gelirse bunu sorumlusu Rusya ya da Suriye olmayacaktır. Onun için İdlip’teki gözlem noktalarının güvenliği bir an önce sağlanmalı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasında 17 Eylül 2018 tarihinde imzalanan Soçi Mutabakatı’na göre “Türkiye’nin gözlem noktaları tahkim edilerek faaliyetlerine devam edecek, Rusya İdlib’de askeri operasyonlar ve saldırılardan kaçınılmasını sağlamak üzere gerekli bütün önlemleri alacak, İdlib’de 15-20 kilometrelik bir silahsızlandırılmış bölge oluşturulacak ve bütün radikal grupların ve aynı zamanda tank ve topların (2018 Ekim ayı içinde) bu bölgeden çıkartılacaktı.

‘TÜRKİYE’NİN BEKLENTİLERİ KARŞILANMADI’

Suriye’nin Kuzeydoğusu’ndaki güvenli bölge tartışmalarına değinen Çeviköz, “Güvenli bölge tartışmalarında Türkiye taraf olmamalıdır. Birleşmiş Milletler ve Suriye devletinin rızasına karşı kurulacak bir güvenli bölge hukuktan yoksundur. Bölge kurulursa buradaki statüko devamlı hale gelecektir” ifadelerini kullandı ve ABD’nin burada Türkiye’nin beklentilerini karşılamadığını ekledi.

‘KİM BİZİ SURİYE’YE SOKTU’

Çeviköz, şunları belirtti: “İktidar Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağladığını ifade ederken, bir yandan Suriye bir yandan da Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan 2016 yılında ‘Suriye’de IŞİD’le mücadelede bizi yalnız bıraktılar’ demişti. Şimdi sormak lazım hangi güçler bizi Suriye’ye soktu.”

‘NEDEN ŞANLIURFA’DA KURULDU’

“Güvenli bölgeyle ilgili olarak varılan mutabakatın resmi ağızla Türkiye kamuoyu ve Meclis’teki bütün siyasi partilerle paylaşılmalı. Barış koridoru olarak adlandırılan bölgedeki Türk silahlı kuvvetleri mevcudiyetiyle ilgili olarak ABD’den başka kimseyle görüşüldü mü? Kurulacak olan güvenli bölgenin ortak harekat merkezi ne için Şanlıurfa’dadır? Neden ABD’nin kontrol ettiği Suriye topraklarında kurulmuyor?”

Türkiye ve ABD Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması konusunda anlaşmış ve bölgenin bir "barış koridoru" olması konusunda iki ülkenin mutabakata vardığı açıklanmıştı.

‘POLİTİKA KARAYA OTURDU’

CHP’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de var olmadığını söylediğini hatırlatan Çeviköz, bunun içini şu ifadelerle açtı: “Biz bunu söylerken, Türkiye’nin Doğu Akdeniz güç ve enerji dengesinde olmadığını söylüyoruz. Eğer Türkiye burada varlığını sürdürebiliyor olsaydı, Doğu Akdeniz’e kıyısı olan 7 ülkenin imzaladığı Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nda Türkiye’nin de olurdu” dedi. İktidar kanadından “Burada 4 gemimiz var” yönünde açıklamalar geldiğini hatırlatan Çeviköz, “Değil 4, isterseniz 14 gemi bulundurun. Bu yelken yarışması değil. Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikası karaya oturdu” diye konuştu.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim