Şoförler indirim istiyor

Ankara

2 Ağustos 2019 Cuma 16:00

Ankara’daki minibüs şoförleri ulaşım ücretlerine yapılması istenen zam talebine karşı çıkarak otobüslerle rekabet edebilmek için mazot ücretlerinde indirime gidilmesi gerektiğini söylüyor.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Minibüs şoförleri minibüsler için yürürlükte olan ulaşım tarifelerinde fiyat artırımına gidilmesi talebine karşı çıktı. Minibüs esnafı, şehir içi otobüslerle rekabet edebilmek için mazot ücretlerinde indirime gidilmesi gerektiğini söylüyor.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüsçü esnafının geçimlerini sürdürebilmeleri için yolcu taşıma ücretlerine zam yapılması gerektiğini söylemiş, “Aldığı krediyi ödeyemez hale gelen 250 minibüsçü esnafımız icralık durumda” şeklinde konuşan Gani, herhangi bir zam oranı telaffuz etmezken “Makul bir fiyat belirlenmesini talep ediyoruz” demişti. Gani’nin talebi minibüs şoförleri arasında da destek görürken bazı şoförler ise zam talebine karşı çıktı.

Bilet ücretinin kısa mesafe için 3, uzun mesafe için 3,5 lira olduğunu hatırlatan minibüsçüler, zam gelmesi halinde müşteri bulmakta zorlanacaklarını ve bütün müşterilerinin otobüs ve taksi kullanmayı tercih edeceğini söyledi. Zam talebine karşı çıkan şoförler “Biz ulaşım ücreti zammı değil, mazotta indirim istiyoruz. Otobüslerle ancak böyle rekabet edebiliriz” şeklinde konuştu.

Ankara Midibüs ve Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Kara, önceki gün yüzde 45 zam talep ettiklerini açıklamıştı. Taksiler için de Haziran ayının sonunda açılış ücretlerinin 4 TL'den 6 TL'ye, kilometre ücretinin de 2,5 TL'den 3.25 TL'ye çıkarılması istenmiş ancak zam kararına Ankara Valiliği izin vermemişti.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim