TBMM Koşusu Denizim’in

Spor

14 Mayıs 2019 Salı 13:44

Safkan Arap atlarına mahsus en önemli yarışlardan biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, bu yıl 57. kez düzenlendi. Sabri Aksu’nun sahibi olduğu Denizim isimli safkan 1.46.51’lik derecesi ile yarışı kazanan at oldu.

Ferda PUCAK

ANKARA (Anayurt) - Milli iradenin tecelli ettiği Meclisimiz adına ilk kez 1959 yılında düzenlenen bu koşu, yıllık yarış programının en ciddi duraklarından biri ve Arap atları için de Triple Crown’ın ilk ayağıdır. Bu yıl 820.000 TL birincilik ikramiyesi belirlenen TBMM Koşusu’nda zafere uzanan, Sabri Aksu’nun sahibi olduğu Denizim (Altaha - İlkehanım / Yelhan) isimli safkan oldu. 6 yaşındaki kır at, jokeyi Akın Sözen idaresinde 1.46.51’lik bir bitiriş derecesine imza attı.

Çim pistte 1600 metre mesafede koşulan yarışı sonlarda attığı müthiş sprintle Altıncı His ikinci sırada tamamladı. Koşuyu uzun süre lider götüren Yeltay üçüncülükte kalırken, Batmanaslanı da dördüncü olarak tabelayı tamamladı. Mücadelede farklar Burun - 1 Boy - Burun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Sabri Aksu’ya kupasını, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’u temsilen,Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili ve Cumhuriyet Halk    Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök verdi.

Kazanan Denizim isimli safkanın antrenörü Nihat Kaya’ya plaketini, Ak Parti Kars Milletvekili ve Tarım, Orman Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç verirken, jokey Akın Sözen’e ise plaketini, Cumhuriyet  Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko verdi.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim