MENÜ
Ankara 10°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Taş Ocağında notalarıyla büyüledi
Kültür-Sanat
17 Ağustos 2019 Cumartesi 15:32

Taş Ocağında notalarıyla büyüledi

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında 2 bin 500 yıllık geçmişi olan tarihi taş ocağında konser veren İtalyan piyano virtüözü Francesco Libetta, notalarıyla dinleyicileri büyüledi.

 

Özgür GÜVENÇ

MUĞLA ( Anayurt) - İtalyan piyano virtüözü Francesco Libetta, 2 bin 500 yıllık geçmişi olan tarihi taş ocağında Rossini, Schubert, Liszt ve Chopin’in eserlerinden derlediği bir seçkiyle 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nin unutulmazları arasında yer aldı.

Zamanının en yetenekli müzisyeni olarak tanımlanan piyanist, orkestra şefi, besteci ve eğitmen Francesco Libetta, 20’li yaşlarının başındayken Beethoven’ın 32 piyano sonatının tamamını üst üste seslendiren ilk İtalyan piyanist olma onuruna sahip usta bir müzik adamı. Teknik zorluğuyla meşhur Godowsky’nin 53 etüdünü, Chopin’in Etütleri üzerine ezbere seslendiren ilk ve tek piyanist olarak tarihe geçmişti Libetta.

ROSSİNİ, SCHUBERT VE LİSZT’Lİ GECE

Festivalin ana sahnesi Antik Taş Ocağında, dinleyenlerini şaşırtıcı hızdaki parmaklarıyla büyüleyen, nadir sanatçılardan biri olarak bilinen Francesco Libetta, klasik müzikseverin karşısına çıktı. Francesco Libetta, Gümüşlük Festival sahnesinde ilk olarak Gioacchino Rossini’nin, “Un petit train de plaisir” başlıklı yapıtını seslendirdi. Bu eserin ardından geceye Franz Schubert’in bir eseriyle devam eden sanatçı, bestecinin, “Phantasie in C “Wanderer” isimli eseriyle gecenin ilk yarısını sonlandırdı.

Aradan sonra konser Macar besteci Franz Liszt’le başladı. İtalyan piyanist Libetta, bestecinin sırasıyla şu eserlerine yer verdi: İlk olarak, “Années de pèlerinage”, ardından “Sposalizio”; “Canzonetta del Salvator Rosa”; “Sonetto del Petrarca CIV” ve son olarak “Canzone (da Rossini) e Tarantella”.Konser sonrası yoğun alkışlar içinde sanatseverler için tekrar sahneye gelen Libetta, iki kere bis yaptı. Bis öncesinde kendisine takdim edilen çiçekleri sağ elinde tutarak, Frederic Chopin’in, “Op. 10 No.12 etüdü” üzerine Leopold Godowsky’nin sol el için uyarlamasını seslendirdi. Sanatçı bu eserin ardından bestesi yine Frederic Chopin’e ait “Waltz Op.64”le sahneden ayrıldı.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri, Antik Taş Ocağı Taşta konserlerine Bodrum Belediyesi de desteklerini sürdürüyor.

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler ise şöyle. ; 18 Ağustos - Begül Erhan (Türkiye) - Gitar, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü. 20 Ağustos - Mathias Eick Quintet (Norveç): Mathias Eick (Trompet); Audun Erlien (Bas); Andreas Ulvo (Piyano); Hakon Aase (Keman); Torstein Lofthus (Davul), yer: Festival Merkezi. 25 Ağustos - Kumda Kontrbas, yer: Toprak Ev. 27 Ağustos - Gümüşlük Caz Kampı Açılış Konseri (Türkiye): Sibel Köse (Vokal); Ece Göksu (Vokal); İmer Demirer (Trompet); Engin Recepoğulları (Saksofon); Erkan Oğur (Gitar); Neşet Ruacan (Gitar); Eylül Biçer (Gitar); Can Çankaya (Piyano); Kağan Yıldız (Kontrbas); Berke Özgümüş (Davul), yer: Festival Merkezi. 31 Ağustos - Fidelio Trio (İrlanda): Darragh Morgan (Keman); Adi Tal (Viyolonsel); Mary Dullea (Piyano), yer: Antik Taş Ocağı,  6 Eylül - “Kapanış Konseri” Gülsin Onay – Piyano Resitali, yer: Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi