Taşkın'ın hapis cezası ertelendi

Ana Sayfa

15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:57

Gazeteci Seda Taşkın'ın istinaf duruşması görüldü. Mahkeme Taşkın'a "terör örgütü propagandası" yapmak suçlamasından 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası verdi ve hükmünün açıklanmasının geri bıraktı. "Terör örgütüne yardım" suçlamasından ilk derece mahkemesinin kararını bozdu ve beraatına karar verdi.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Gazeteci Seda Taşkın hakkındaki davanın karar duruşması Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’nde görüldü.  Mahkeme, Taşkın’a "terör örgütü propagandası" yapmak suçlamasından 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası verdi ve hükmünün açıklanmasını erteledi.

Muş’ta 20 Aralık 2017 tarihinde “Hakkında ciddi ihbar var" denilerek gözaltına alınan ve serbest bırakıldıktan sonra savcılık itirazı üzerine 23 Ocak 2018’de tutuklanan, Gazeteci Seda Taşkın hakkında 10 Ekim 2018 tarihinde “üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmekten” 4 yıl 2 ay, “örgüt propagandasından” da 3 yıl 4 ay olmak üzere toplam 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Avukatların İstinaf Mahkemesi’ne yaptığı itiraz sonucunda Taşkın, tensip ara kararıyla 17 Ocak 2019 tarihinde serbest bırakılmıştı. Davanın istinaf duruşması Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’nde görüldü. Taşkın, duruşmaya Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden SEGBİS ile katıldı.

Taşkın daha önceki savunmalarını tekrar ederek, “Burada gazetecilik faaliyetlerinden dolayı burada bulunuyorum, gazetecilik suç değildir” dedi. Son sözü sorulan Taşkın “Gözaltına alındığım günden bu güne dosyaladık her şey gazetecilik faaliyetidir. Suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

Mahkeme Taşkın'a "terör örgütü propagandası" yapmak suçlamasından 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası verdi ve hükmünün açıklanmasını geri bıraktı. "Terör örgütüne yardım" suçlamasından ilk derece mahkemesinin kararını bozdu ve beraatına karar verdi. Hükmün açıklanmasının ertelemesi 2 yıl ve altı hapis cezalarında uygulanıyor. Taşkın, 5 yıl içerisinde kasten bir suç işlememesi gerekiyor.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim