Tekelleşme değil yerelleşme istiyoruz

Ankara

4 Eylül 2019 Çarşamba 15:25

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, kan ürünlerinin üretiminin tek bir firmaya verildiği ve eczanelerin devreden çıkarılarak tekelleşmeye gidildiğini belirterek, “Tekelleşme değil yerelleşme istiyoruz” dedi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, insan kanından üretilen ilaçların yerli üretiminin Sağlık Bakanlığı tarafından bir firmaya ihale edilmesine rağmen firmanın ilaçları yurt dışından temin ettiğini söyledi. Konunun eczacılık mesleğini ve toplum sağlığını tehdit ettiğini dile getiren Çolak, kan ürünlerinin Çin-Almanya hattındaki yabancı şirketler tarafından üretildiğini ve eczaneler devreden çıkarılarak tekelleşme yoluna gidildiğini iddia etti. Kamu bütçesinin halk eksenli kullanılmasını istediklerinin belirten Çolak, “Tekelleşme değil yerelleşme istiyoruz” dedi.

İnsan kanından üretilen kan ürünü ilaçlar, ilaçların ayaktan tedavi gören hastalara ulaştırılması için SGK ile TEB arasında imzalanan protokol gereğince Sıralı Dağıtım Listesi’ne tabi ve kan ürünlerinin fiyatları yurt dışında düşük olmasına rağmen Türkiye’de daha yüksek fiyatlardan satılıyor. Bu nedenle ‘ilaçta yerelleşme’ politikası çerçevesinde Sağlık Bakanlığı tarafından ihale açılarak dört farklı gruptaki kan ürünlerinin üretimi bir firmaya vermişti. Firma, Kızılay’ın Türkiye’de topladığı kan plazmalarını işleyerek kan ürünlerini Türkiye’de üretecekti. Ancak TEB Başkanı Erdoğan Çolak, ihaleyi alan firmanın görevini yerine getirmediğini söyledi.

TEB Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Çolak, “Söz konusu firma yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Yani ihale şartlarına uymayarak ülke ekonomisi, kamu yararı ve halk sağlığını ilgilendiren son derece önemli olan yerli ilaç üretimi ile ilgili atması gereken adımları atmıyor. Bu ürünler Çin –Almanya hattında birtakım yabancı şirketler tarafından üretiliyor, yasaya aykırı bir şekilde, adeta alım garantisi varmışçasına eczaneleri de devreden çıkartıp tekelleşme yoluna gidiliyor” dedi.

“Ortada şeffaflıktan uzak, amacının ne olduğu bilinmeyen bir durum söz konusu” diyen Çolak, ihalenin hangi firmaya verildiği, firma ile verilen karşılıklı taahhütlerin neler olduğu, Türk Kızılayının görevini yerine getirip getirmediği, plazmaların yerli üretim mi olduğu yoksa yurt dışından mı getirildiği gibi sorulara yanıt beklediklerini dile getirdi. Çolak ayrıca, “Alım güvencesinin tek bir firmaya verilmesi ile ilaç alanında bir tekel yaratılmış olunmayacak mı? Eğer bir tekel yaratılırsa bunun adı kamunun özel sektöre kaynak aktarması değil midir?” diye sordu.

TEB Başkanı Çolak, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Sessiz kalmamız, olanı biteni köşeden sessizce izlememiz beklenemez. Biz bu gidişe artık dur demek istiyoruz. Sağlık alanının ayaklar altına alınmasına tepki gösteriyoruz. Şeffaflık istiyoruz. Sorularımıza cevap istiyoruz. Böyle sorular sormak zorunda kalmayalım istiyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığıyla oyuncak gibi oynanmasın istiyoruz. Devletin kaynakları kontrolsüzce kullanılmasın istiyoruz. Kamu bütçesinin halk düşünülerek kullanılmasını istiyoruz. Tekelleşme değil yerelleşme istiyoruz.”

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim