‘Türkiye Avrupa’nın çöpü oldu’

Ankara

5 Eylül 2019 Perşembe 15:34

Avrupa’dan Türkiye’ye ithal çöp getirildiği ve ülke içerisinde bertaraf edildiği iddia ediliyordu. SATDER Başkanı Recep Karaman, bu durumun görüntülerin paylaştı.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Sokak Atık Toplayıcıları Derneği (SATDER) Başkanı Recep Karaman, İzmir’de bir firmanın geri dönüştürülebilir atık adı altında çöp getirdiğini söyledi. Karaman’ın paylaştığı görüntülerde çöpler net olarak görülebiliyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye ithal çöp getirildiği ve ülke içerisinde bertaraf edildiği iddia ediliyordu. SATDER Başkanı Recep Karaman, bu durumun görüntülerini paylaştı. İzmir’de bir geri dönüşüm firmasının deposundaki görüntülerde geri dönüştürülebilir atık adı altında getirilen atıkların doğaya zarar verecek maddeler olduğu görülüyor. Karaman konu hakkında şunları söyledi: “Bu gelen görüntülerde anlaşılacağı üzere İzmir’de bir firma İtalya’dan plastik kodu kullanarak geri dönüşüm malzemesi adı altında çöpleri getirip, bir evin bahçesine stoklamış. Bunların hiç birinin geri dönüşüm ile alakası yok, hepsi tamamen çöp. Buradaki arazi sahibine kira verilmiş, bunları geri alacağız demişler ve bir daha almaya gelmemişler. Şimdi arazi sahibi bunları satmaya çalışıyor ama herhangi bir ekonomik değeri olmadığı için ve tamamı çöp ve tehlikeli atık olduğu için kimse satın almıyor.”

‘ENDONEZYA’YA GİDEN DE TÜRKİYE’YE GELECEK’

Avrupa’dan gelen atıklar nedeniyle Türkiye doğasının etkileneceği uyarısında bulunan Karaman, “Eğer bu çöpler ülkemize gelmeye devam ederse yakında çevremiz adına büyük felaketlere yol açacak. Biz Avrupa'dan en çok çöp ithal eden Endonezya’dan sonra ikinci ülkeyiz. Hatta yaklaşık iki ay önce Endonezyalı bir küçük kız çocuğu Amerikan başkanına bir mektup yazıyor. Sizin gönderdiğiniz çöpler yüzünden biz sağlığımızdan olmak zorunda kalıyoruz, siz daha sağlıklı yaşayın diye biz ölmek zorunda mıyız diye. Bu mektup basın ile paylaşıldı. O mektuptan sonra Endonezya hükümeti gelen atıkları denetliyor ve Fransa'dan gelen 5 gemi tehlikeli atık tespit ediyor ve bunu Fransa'ya geri gönderiyor. Şimdi Endonezya'da bu çöplerin girişini yasaklayacak ve bunların hepsi bizim ülkemize gelmeye başlayacak.  Bu konunun acilen gündeme alınıp çözülmesi lazım, yoksa ilerde büyük sağlık ve çevre sorunları ile karşı karşıya kalacağız” diye konuştu.

‘KONTROL MEKANİZMASI YOK’

Karaman ülke limanlarına çöp getirildiğini ve bunun denetiminin yapılmadığını ifade ederek, “Limana bu atığı getiren firmanın beyanına göre atığı kabul ediliyor. Firmalar bunu plastik diye getiriyorlar halbuki alakası yok. Bunu denetleyen bir sistem ve kontrol eden bir mekanizma yok. Şikayet olur ise kırmızı hatta çekiyorlar. Bu atığı Avrupa'dan getiren firmalar o ülkeden konteyner başına para alıyorlar” dedi.

‘TOPLADIĞIMIZ ATIKLARI SATAMAZ DURAMA GELDİK’

“Ülkemiz Avrupa'nın birer çöplük merkezi olmuş durumda” diye vurgulayan Karaman, şunları ekledi. “Bazı firmalar da bu çöpleri ülkeye getirmeye karşılık bazı değerlendirilebilir atığı da bedava alıyorlar. Bu da biz sokak toplayıcıları etkiliyor. Bu çöpler yüzünden artık kendi topladığımız atıkları çok ucuza satmak zorunda kalıyoruz, hatta bazılarını satamaz duruma geldik. Yaklaşık 2 yıldır bu konuda mücadele yürütüyoruz ama daha bununla alakalı bir adım atılmadı.”

http://www.anayurtgazetesi.com/video/Turkiye-Avrupanin-copu-oldu/115297/

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim