MENÜ
Ankara 30°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Türkiye’nin tüm memurları birleşin
Güncel-Dizi
21 Ağustos 2019 Çarşamba 16:37

Türkiye’nin tüm memurları birleşin

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, toplu sözleşme sürecinde memurların birleşerek hareket etmesi ve Hakem Kurulu üzerinde baskı kurması gerektiğini söyleyerek, “Şimdi yapılması gereken, teklifi kabul etmeyen Memur- Sen’in diğer konfederasyonlarla birlikte hareket ederek baskı kurması” dedi.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren toplu sözleşme Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidiyor. Süreci değerlendiren eski sendikacı İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, memurların birleşerek hareket etmesi ve Hakem Kurulu üzerinde baskı kurması gerektiğini söyledi. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise grevsiz bir toplu sözleşmenin olamayacağına dikkat çekti.

Memur ve memur emeklisi 5 milyon kişiyi yakından ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmadı. Hükümetin 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni teklifini, yetkili konfederasyon, Memur- Sen reddetti. Şimdi Devlet Personel Başkanlığı tarafından görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlandığına dair tespit tutanağı utulacak.

Süreç Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na (KGHK) gidecek ve kurulun verdiği karar nihai olacak. KGHK’de 11 üye bulunuyor ve bunların çoğu hükümet tarafından belirleniyor. Sadece 5 üyeyi memur konfederasyonları seçiyor. Karar için oylamada kurul başkanının oyu iki oy sayılıyor ve kurul başkanı de hükümet tarafından seçiliyor.

‘KAYIPLARI BİLE KARŞILAYACAK ORANDA DEĞİL’

Türkiye Kamu- Sen eski Başkanı ve İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Türkiye’de 24 Haziran 2018’deki genel seçimlerden bu yana ciddi ekonomik kriz yaşandığını ve bundan vatandaşın etkilendiğini vurgulayarak, “Hükümetin teklifi ülkenin ekonomik gerçeklerine uygun değildi. 5 milyon insanlarla alay eder gibi teklif yaptı. 24 Haziran’dan bu yana yaşanan kayıpları karşılayacak oranda bile değil” dedi.

‘KONFEDERASYONLAR BİR ARADA HAREKET ETMELİ’

Memur- Sen’nin ilk defa hükümetin teklifini reddettiğini hatırlatan Koncuk, “Memur- Sen bu sefer doğru karar verdi. Şimdi süreç hakem kuruluna gitti. Şimdi yapılması gereken, teklifi kabul etmeyen Memur- Sen’in diğer konfederasyonlarla birlikte hareket ederek baskı kurması. Kamu Hakem Kurulu’nun karar verme aşamasında KESK, Türkiye Kamu- Sen ile birlikte miting düzenlemesi lazım. Ben değil biz diyerek hareket edilmeli. Bu sendikacılığın geleceğini kurtarmak adına ciddi bir fırsat. Artık memurlar da sendikalara güvenmiyor. Ortak duruş hakem heyeti üzerinde baskı unsuru olur ve memur zammı bir miktar yukarıya çekilir. Bu yapılmazsa hakem kurulu heyetinden bir şey çıkmaz” diye konuştu.

‘KURUL’DAN KAYIP ÇIKABİLİR’

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise  hükümetin telifini reddeden Memur- Sen’in 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptığını hatırlatarak, “Bu çözüm üretmek noktasında yeterli değil. Bunun karşılığı hakkını alana kadar iş bırakmak olmalıydı. Göstermelik eylemle kendilerine yönelecek tepkiyi atlatmaya çalışıyorlar” dedi. Hakem Kurulu’ndan memurların beklentilerini karşılayacak bir karar çıkmayacağını söyleyen Gezen, “Bu bir kazanç değil daha fazla kayıp da getirebilir. Bu heyet iktidarın kontrolünde belirleniyor” diye dikkat çekti.

‘GREV HAKKI OLMALI’

Gezen grevsiz bir toplu sözleşmenin olamayacağını belirterek, “Bu haliyle masa kamu emekçilerinin haklarını alması açısından yeterli değil. Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda değişiklik yapılmalı. Uluslararası sözleşmelere uygun ve grev hakkının olduğu bir değişikliğe ihtiyaç var. Toplu sözleşme masası daha demokratik olmalı ve bütün sendikalar kendi üyelerini temsil edebilmeli” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi