Uçan Süpürge Kuğulu Park’tan havalandı

Kültür-Sanat

5 Mayıs 2019 Pazar 14:20

Bu yıl 22’incisi gerçekleştirilen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali için Kuğulu Park’ta tanıtım etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Aysun Töngür de konseriyle başkentlilere eğlenceli anlar yaşattı.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Bu yıl bin 721 film ile rekor başvurunun gerçekleştiği Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Kuğulu Park’ta düzenlenen etkinlik ile tanıtıldı. Uçan Süpürge Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sündüz Haşar, çok sayıda kadın sinemaseverlerin katıldığı tanıtım etkinliğinde, bu yıl bin 721 film arasında 140 seçkiden oluşan bir liste yaptıklarını, bunun 22 yıllık zaman diliminde bir rekor olduğunu söyledi.

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu yıl 23-30 Mayıs tarihlerinde başkentli sinemaseverlere film seçkileri, panel ve atölyelerle dolu bir hafta yaşatmaya hazırlanıyor. Festivalin duyuru ve çağrısı Kuğulu Park’ta gerçekleştirildi.

Bu yıl festival için rekor sayıda filmin başvurduğunu dile getiren Uçan Süpürge Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sündüz Haşar, dünyanın farklı yerlerinde çekilmiş yeni filmlerin festivalde gösterileceğini söyledi. Seçilen filmler arasında ödül alanları festival sonunda açıklayacaklarını belirten Haşar, dünyada göçmenlik sorunu olduğuna işaret ederek, “Bu yıl festivalimizde göçmenlik koca bir başlık olarak öne plana çıktı. Biz kadınların bu soruna bakış açısını öne çıkarmak için 'yersiz yurtsuz' kategorisiyle bu soruna değindik” dedi.

Etkinlik, Aysun Töngür’ün verdiği konser ile devam etti.

GENÇ CADI BELLİ OLDU

Teması “Hikayem 22.0” olarak belirlenen festivalde Tema Ödülü Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne layık görülürken, Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nün sahibi Meltem Cumbul ve Pelin Esmer olarak açıklanmıştı. Festivalin Onur Ödülü ise Ayla Algan, Sumru Yavrucuk’a layık görülmüştü. Daha önce açıklanan ödül alan isimlere ek olarak bu yılki Genç Cadı ödülünün sahibi de belli oldu. Sefa Öztürk Çolak imzalı 2018 yapımı Güven filmindeki rolüyle bu yılki Genç Cadı, Gözde Çığacı olarak belirlendi. Gözde Çığacı’nın başrolünde oynadığı film, kendisini minnet duygusu ile aşk acısı arasında büyük bir ikilemin içerisinde bulan bir kadının hikayesini konu alıyor.

Sanatçılara ödülleri 23 Mayıs’ta düzenlenecek ödül töreninde sahiplerine verilecek. 23-30 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak     festival, bu yıl ilk defa 5 kıtadaki kadın filmleri festivallerini de bir araya getirecek.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim