Ülkemin tüm duvarlarını boyasam

Magazin

6 Eylül 2019 Cuma 14:05

Köy halkının sıcak ilgisi karşısında çok mutlu olduğunu ifade eden Ankaralı ressam Saliha Karslı Yücel, “İmkanım olsa da ülkemin tüm duvarlarını boyasam” diye konuştu.

A. Cevat UĞRAŞ

ANKARA (Anayurt) - Ankaralı ressam Saliha Karslı Yücel, dileğinin tüm köyleri ve şehirleri resimlerle süslemek olduğunu söyledi. Ankara’dan İzmir Seferihisar’a yerleşen ve resim çalışmalarına İzmir’de devam eden sanatçı Selçuk Gökçealan Köyü Üzüm Festivali hazırlıkları kapsamında köyün duvarlarını rengarenk resimlerle donatıyor. Köy halkının sıcak ilgisi karşısında çok mutlu olduğunu ifade eden Yücel, “İmkanım olsa da ülkemin tüm duvarlarını boyasam” diye konuştu.

ÜLKEMİN TÜM DUVARLARINI BOYASAM

Sanatçı sanat hayatına başladığı Ankara’dan  İzmir’e taşındığında biraz tedirginlik yaşadığını belirterek İzmir’e gelişini şu sözlerle açıkladı; “ Teos sanat ateşinin ilk yandığı yer. İlham kaynağı geniş tarihi dokusu yanında doğası da  zengin. Mandalina, nar  bahçeleri, haşhaş, lavanta tarlaları, üzüm bağları  ve denizi ile tam  bir doğa harikası. Resim çalışmalarımaTeos suluboya topluluğunda Canip Taşkıran atölyesinde sulu boya çalışmaya başladım. Canip hoca Selçuk Gökçealan köyünü üzüm festivaline hazırlamak için duvar resimleri yapacağız deyince hemen ben de katılmak istediğimi söyledim. Köy yaşantısı özlemim, resim aşkım, doğa sevgim, sanatın sokak duvarlarına taşması halkla buluşması, çocukların resmi tanıması, katılması çok güzel olacaktı. Görevim ve amacım zaten bu değil miydi? İmkanım olsa da ülkemin tüm duvarlarını boyasam.”

KÖY HALKI ÇOK SICAK

Yücel, Gökçealan köy halkının çok sıcak ilgisiyle karşılaştığını ve kendisini köyden biri gibi hissettiğini  belirterek, “Köyde resim için geniş duvarlar seçtim. Özgürce fırça sallamak istiyordum. İlk resim çıktı ikinci resimde açılmıştım artık kuğular, kelebekler, salıncaklar, nilüferler, asma yaprakları ve üzüm zaten temamız çok güzel resimler oldu.  Köylü hoşnut,  ilgi iltifat ikramlar müthiş. İstediğin daldan meyve kopar ye büyük zevk. Biz resim yaparken köylü Selçuk Kuşadası aracıyla geçenler iniyor, yoldan geçenler duruyor,  uzun uzun hayranlıkla seyrediyor,  iyi dileklerini minnetlerini sunuyor. Resimlerimle fotoğraf çektiriyor. Bundan büyük mutluluk olabilir mi? Bir bakıyorsunuz sokaktan bir çoban keçi sürüsü götürüyor koşup sevmek istiyorum yavrularını ama ne mümkün. Köy halkı o kadar sıcak ki yardıma çağırıyorum bazıları köyde işlerinin çok olduğunu resim yeteneklerinin olmadığını cesaret edemediklerini söylüyor. Bazıları da malzemelerimi taşımama yardım ediyor fırçayı istemiyor bozmayalım resminizi diyor. Köy halkıyla konuşmak onlara dokunmak dinlemek sevgilerini kazanmak da mutluluktu benim için. Evlerine yatıya davet etmeleri benim kabul edip kalmam onlara da büyük mutluluk oldu. Sabah ezanında horoz sesiyle uyanmayı özlemişim. Sabah yürüyüşünde yavru köpeklerin oynaşırken beni görünce durup meraklı gözlerle izleyip sanki sen bu köyden değilsin der gibi küçücük başıyla gövde gösterisi yaparcasına havlaması çok hoştu” dedi.

Dileğinin tüm köyleri, şehirleri resimlerle süslemek olduğunu ifade eden Yücel,“İki hafta içinde bu yaşadıklarım benim için güzel bir tecrübe oldu. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel  ve Canip Taşkıran’a  bu projede bulunmamı sağladıkları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 Saliha yücel
 7 Eylül 2019 Cumartesi 12:28
Haber çok gzel olmuş teşekkür ederim Cevat beye ve tüm Anayurt gazetesine sevgi ve saygılar.

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim