MENÜ
Ankara 30°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Veteriner hekimleri de sağlıkta şiddet mağduru
Siyaset
7 Kasım 2019 Perşembe 14:06

Veteriner hekimleri de sağlıkta şiddet mağduru

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Ali Eroğlu, Kayseri’de kesime hazırlanan hayvanların halk sağlığı açısından denetimini yapmak üzere görevlendirilen veteriner hekimin bıçaklı saldırıya maruz kalması üzerine "Şiddet sahiplerine en ağır cezayı uygulamalı” dedi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının veteriner hekimlerini de kapsadığını dile getiren Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, sağlıkta şiddetle ilgili kanunun veteriner hekimleri de kapsaması gerektiğini söyledi.

Mayıs ayında Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde hasta olan büyükbaş hayvanı muayeneye etmeye giden veteriner hekim, tedavi ücretini yüksek bulan hayvan sahibinin sopalı saldırısıyla yaralanırken Eylül ayında da Kayseri’de bir veteriner hekim ile veteriner sağlık teknikeri darp edilmişti.

Son olarak da Kayseri’de bir kombinada kesime hazırlanan hayvanların halk sağlığı açısından denetimini yapmak üzere görevlendirilen veteriner hekimin tüberkülozlu çıkan hayvanını imha ettirmek istemeyen yetiştirici tarafından darp edilerek bıçaklı saldırıya maruz kalmasının ardından TVHB Başkanı Eroğlu, veteriner hekimlerine yönelik şiddetle ilgili olarak açıklama yaptı. “Öyle görülüyor ki bu saldırılar ne ilk ne de son olacaktır” diyen Eroğlu, “Bu tür olaylarda hayatlarını kaybeden arkadaşlarımız olmuştur. Tek amaçları, halk sağlığı ve hayvan sağlığını düşünerek hayvancılığını geliştirmek, gıda güvenliğini sağlamak ve zoonotik hastalıklarla mücadele etmek olan ve mesai gözetmeksizin son derece zorlu arazi şartlarında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan meslektaşlarımızın emekleri bu tür saldırılarla değersizleştiriliyor. Bu tür olayların artması hayvan ya da gıda işletme sahipleri tarafından şiddete uğrayacağı algısını artırırken, veteriner hekimlerin mesleğini gereği gibi yapamamalarına yol açıyor” dedi.

Hayvan ve halk sağlığı çalışma ortamlarında şiddetin önemli bir risk faktörü haline geldiğini dile getiren Eroğlu, şunları dile getirdi: “Meslektaşlarımıza yönelik sözlü ve fiili saldırılara karşı 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda sağlık çalışanlarına şiddete yönelik yapılan değişiklikle ‘Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele ilişkin kasten işlenen suçlarda takip yükümlülüğünün Cumhuriyet savcısına verilmesi’ konusu veteriner hekimleri de kapsamalı, yetkili ve sorumlular şiddeti doğuran ve yaygınlaşmasını sağlayan nedenler üzerinde yeterince durmalı, şiddet sahiplerine en ağır cezayı uygulamalı”.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi