YKS’de sistem sınıfta kaldı

Ana Sayfa

19 Temmuz 2019 Cuma 17:22

ÖSYM, YKS’nin sonuçlarını açıklanmasıyla birlikte sınava giren adayların doğru yanıt ortalamalarını da paylaştı.  Sayısal verilere göre doğru yanıtların ortalamasının bütün testlerde çok düşük gözlemlendi.

Çağlar BALLIKTAŞ

ANKARA (Anayurt) -Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklandı.

ÖSYM sonuçların ardından YKS’ye ilişkin adayların doğru yanıtları konusunda sayısal verilerini de paylaştı. Sayısal verilere göre YKS sonuçlarının en dikkat çekici yönü sorulara verilen doğru yanıtların ortalamasının çok düşük kalması oldu.

ORTALAMALAR DÜŞÜK

Sınavın ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi’nde verilere göre adaylar matematikte 40 soruda 5,6, fende 20’de 2,2, sosyalde 20’de 6,6, Türkçe’de ise sadece 40’da 14,6 doğru ortalaması yakalayabildi.

Sınavın ikinci aşaması olan Alan Yeterliliği Testi’nde ise adaylar matematik 40’ta 4,7, fizik 14’te 1, kimya 13’te 0,9, biyoloji 13’te 1,2, Türk dili ve edebiyatında 24’te 4,9, tarih 1’de 10’da 2,0, coğrafya 1’de 6’da 2,1, felsefede 12’de 2,4, tarih 2’de 11 soruda 1,9, coğrafya 2’de 11 soruda ortalama 2,3 doğru yanıt vererek son yılların en kötü sınav istatistiğine ulaştı.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Eğitim Sen, sınavlar sonuçlarının giderek kötüye gitmesinin Türkiye’deki eğitim sistemdeki yanlış politikaların sonucu olduğunu belirtti.  

“SORUN SINAVA ODAKLANAN SİSTEM”

Sınav sisteminin milyonlarca gencin üzerinde yoğun bir psikolojik baskı yarattığı ifade eden Eğitim Sen açıklamasında, “Türkiye’de gerek liselere, gerekse üniversiteye girişte sorunun tek başına yapılan merkezi sınavlar olmadığını, aksine sorunun daha köklü biçimde sınavlara odaklanmış olan eğitim sistemi olduğu ve bu konuda köklü değişikliklere gidilmeden kalıcı çözümlerin üretilemeyeceği ortadadır” ifadelerini kullanıldı.

“REKABET ANLAYIŞI TERK EDİLMELİ”

Rekabete ve yarışmaya dayalı eğitim anlayışının terk edilmesi gerektiğine vurgu yapan Eğitim Sen, açıklamasında şunları kaydetti: 

“Gençlerimiz eğitimlerini daha yüksek puan ve sıralama baskısıyla birbirleriyle yarışmak zorunda kalmadan, elenme korkusu yaşamadan sürdürebilmelidir. Her öğrencinin kendi ilgi ve becerisi doğrultusunda hangi alanda okuyacağını kendisinin belirleyeceği bir eğitim sistemi oluşturulması için gerekli çalışmalar en kısa sürede başlatılmalıdır” 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim