Yolumuz aşktan ayrılmasın

Kültür-Sanat

24 Temmuz 2019 Çarşamba 14:33

Müzisyen Bora Yoltay, Kahpe Bizans adlı single albümünü dinleyicileri ile buluşturdu. Apple Music, Spotify, Fizy, Youtube, Netd ve tüm dijital platformlarda yayında olan Kahpe Bizans’ın söz ve müziği Barış Orhun’a ait.

ANKARA (Anayurt) - Müzisyen Bora Yoltay, Kahpe Bizans adlı single albümünü dinleyicileri ile buluşturdu. Apple Music, Spotify, Fizy, Youtube, Netd ve tüm dijital platformlarda yayında olan Kahpe Bizans’ın söz ve müziği Barış Orhun’a ait. Düzenlemesini Türkiye’nin Vangelis’i olarak bilinen dünyaca ünlü kompozitör Can Atilla’nın yaptığı parçanın klibinde Bora Yoltay’a oyuncu Büşra Karakaş eşlik ederken, yönetmenliğini de Ali Kılınçarslan yaptı. Kahpe Bizans metaforunu şarkı ismi olarak belirleyen ve insanların aşkta yaşadıkları aldanmışlık duygusuna vurgu yapan Yoltay ile söyleşi gerçekleştirdik. Daha önce müziğin mutfağında her bölümde çalışmış olan Yoltay, artık kendi restoranını açtığı parçası Kahpe Bizans’ı anlattı. “Yolumuz aşktan ayrılmasın, işte o zaman Bizans oyunları bizden uzak olacaktır” diyen Yoltay, “Sevgi ile aşk ile kalın ve benimle kalın” dedi.

Bora Yoltay kimdir? Müzik yolculuğunuzu anlatır mısınız?

Bu işe gönlünü ve ömrünü vermiş, senelerdir müziğin mutfağında çalışmış, servis kısmında da defalarca bulunmuş bir prodüktörüm. Bu işin prodüktörlüğü müzikte sol anahtarı gibidir aslında. Bu vakte kadar müziğin en derin, dünya çapında namı olan müzisyenleri ile çalıştım, işin tekniğine hâkim birisiyim. Yeni isim yapacak biri değilim. Sadece başrol oyuncusu daha önce olmamıştım, genelde yönetmen, senarist gibi konumlanıyordum. Dedim ki, artık bu tecrübemi nesnelleştireyim. Bunun dışında insanlarla etkileşimi çok seven birisiyim, böylelikle daha çok insana ulaşıp, iletişime geçeceğimi düşündüm ve düşledim, neden olmasın dedim. Bu düşüme tüm insanlar da ortak olabilecekti. Heyecan verici. Bora Yoltay bir aşk insanı diyebiliriz. Aşkı hayatının her noktasına yansıtan, yansıtmak isteyen, en başta yaptığı her işi aşk ile yapan birisi.

Kahpe Bizans albümünden bahseder misiniz? İsmi nereden geliyor? Kimlere hitap ediyor?

Sözleri ve müziği değerli müzik insanı Barış Orhun'a ait olan Kahpe Bizans, aldanan ve mağdur edilen bir aşığı anlatıyor aslında. Çoğumuz böyle bir hikâye yaşamışızdır. Müziğimde de elbette bir mesaj vermeye çalışıyorum. Kahpe Bizans’ta toplumun birçoğunun yarası olan aldanmışlık duygusu var. Maalesef salt mutluluk şarkıları, gerçek hayatta yaşananları yüksek ölçekte karşılamıyor. O sebeple böyle bir eser seçtim. Bizans oyunu diye tabir edilen bu durum birçok insanın yaşadığı bir durum. Unutmamak gerekir, insanlar en çok yakın hissettikleri, güvendiği, sevdiği insanlardan zarar görür, çünkü onlara karşı savunmasızdır. Aşk o yüzden en tehlikeli, bu sebeple de en heyecan verici olgudur.

Dinleyici nasıl şarkılarla karşılaşacak? Kaç tane klip çekmeyi planlıyorsunuz?

Dinleyicilerim, daima aşk dolu, heyecan verici eserler ile karşılaşacak. Huyum bu aşksız olmaz. Talep oldukça klip çekeceğiz, kameralara ve teknik kısma hâkim olduğumdan ve sevdiğimden, çok daha muhteşem işler ile dinleyicilerimle buluşmaya devam edeceğim.

Dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Dinleyicilerime öncelikle, aşk olsun, gerisi gelir demek istiyorum. Ancak unutulmasın, söylemek ile olmaz. Ne olur bu işin olurunun, sorumluluk bilinci ve emek olduğunu unutmasınlar. Hiç bir şey oturarak olmuyor. Hayal etsinler, ancak disiplin ve sorumluluk bilinci ile hareket etmek lazım. Kişinin öz benliği ile barışık, ilk önce kendi varlığına aşk lazım, o zaman daha doğru seçimler yaparlar, çok daha mutlu olurlar, ama benim dinleyicim bunun farkında zaten. Beni dinliyor olmaları beni onurlandırıyor. Hepsini ve herkesi çok seviyorum. Yolumuz aşktan ayrılmasın, işte o zaman Bizans oyunları bizden uzak olacaktır. Sevgi ile aşk ile kalın ve benimle kalın.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar

 Sukran Bora
 25 Temmuz 2019 Perşembe 20:32
Boracim seni tebrik ediyorum. yolun acik isiğin bol olsun. her zaman kalbimizdesin
 Sevinç Yazıcı
 25 Temmuz 2019 Perşembe 10:59
Bora Yoltay çok beğendim yolun açık olsun. Aşk olsun mutluluk olsun huzur olsun ama hep AŞK olsun. Başarılar diliyorum
 Sevinç Yazıcı
 25 Temmuz 2019 Perşembe 10:59
Bora Yoltay çok beğendim yolun açık olsun. Aşk olsun mutluluk olsun huzur olsun ama hep AŞK olsun. Başarılar diliyorum

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim