Yürüyemezsem dans ederim

Magazin

9 Mayıs 2019 Perşembe 14:03

Ankara Devlet Opera ve Balesi,  resim yaparak hayata tutunan güçlü bir kadın olan  Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatından kesitler sunan Frida’yı bu sezon son kez sahneliyor.

Melike BOSTAN

ANKARA (Anayurt) - Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatından kesitler sunan, resimlerine sinen imgeleri sahneye taşıyan eser; küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına karşın, resim yaparak hayata tutunan güçlü bir kadının öyküsünü anlatıyor.

Henüz altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci bacağını etkiler, ardından da genç kızlığı döneminde geçirdiği otobüs kazasıyla omurgası ömür boyu acı çekmesine neden olacak hasara uğrar. Ancak Frida; peşinde dolaşıp duran ölüm meleğine inat, hayata büyük bir tutkuyla bağlanır ve korkularının üstesinden gelir.

Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu Frida’yı;  Özgür Adam İnanç koreografisi ile 11 Mayıs Cumartesi akşamı sezonun son temsili ile Opera Sahnesi’nde seyirciyle buluşturuyor.

MODERN DANS TOPLULUĞU

Modern Dans Topluluğu (MDT) 1992 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde    Ankara’da kuruldu.

Şubat 93’te ilk prömiyeri ile profesyonel repertuvar topluluğu niteliğinde sahne üstü faaliyetlerine başladı.

MDT Ankara Opera Sahnesi’nde periyodik olarak verdiği temsiller ve her yıl repertuvarına eklediği yeni eserlerle, temsillerine, yurtiçi ve yurtdışı turnelerine devam etmekte. MDT kendi iç eğitiminin yanı sıra birçok üniversitede çeşitli etkinlikler ve söyleşilerle gençlere modern dansla ulaşmayı başarmış ve birçok üniversitede Modern Dans Bölümü’nün açılmasına öncü olmuştur.

FRIDA (Modern Dans)

2 PERDE

Koreografi ve Reji (Özgür Adam İnanç), Müzik (Arturo Marquez, J. Pablo Moncayo, C. Aksel Akın), Yazar (Füsun Ataman Berke), Işık (Emin Saraçoğlu), Dekor (Aykut Öz), Kostüm (Tülay Şimşek)

Tarih: 11 Mayıs  2019, Cumartesi. Saat: 20.00 Yer: Opera Sahnesi.

 

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim