Melike BOSTAN
Atatürk’ü anmak ve anlamak

8 Kasım 2019 Cuma

10 Kasım’da Atatürk’ün ölümüyle bugün sahip olduğumuz her şeyi kazandıran adamı kaybettik. Ama Atatürk’ü anmak ve anlamak 10 Kasımlardan ibaret değildir.

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir” diyendir Atatürk. Onu anmak ne bir günde kalır ne de anlamak bir güne sığar.

O bir Hitler değildi. Stalin değildi. Din düşmanı asla değildi.

O tam bir vatanseverdi. Milleti uğruna gece gündüz çalışan “Yurt toprağı, her şey sana feda olsun; kutlu olan sensin; hepimiz senin için fedaiyiz” deyip milli mücadele döneminde Anadolu’da büyük zaferlere imza atandı. Cesur ve kararlı bir askerdi.

Cumhuriyet onun eseridir.

Onun dünyasında ümitsizliğe yer yoktu.   O düşmanın çokluğuna rağmen Milli Mücadeleyi başlatandı ve başarandı.

Ülkeyi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak adına çok sayıda yenilik ve atılım yapandı.

Zamanının ötesinde bir önderdi.

Harf devrimi yaparak başlattığı eğitim seferberliğinde yol göstericiydi.

 “Ben yaptım” sözünden kaçınırdı, başarılarıyla asla övünmezdi. O’na göre   “Ya istiklal ya ölüm”dü. Esarete karşı çıktı ve kazandı.

Atatürk’ün anıları herkese ders olsun…

Bu millete her şeyi öğrettim; ama uşaklığı öğretemedim

İngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a Atatürk’ü ziyarete geldiği zaman, Atatürk kendisine bir akşam ziyafeti verir. Sofraya hep Türk garsonlar hizmet eder. Garsonlardan bir tanesi heyecanlanır, elindeki büyük bir tabakla yere yuvarlanır. Misafirler utançlarından kıpkırmızı kesilirler. Fakat Atatürk Kral’a eğilerek:

“Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim,” diyendir. Bütün sofradakiler Atatürk’ün zekasına hayran olurlar. Atatürk garsona da “görevine devam et” emrini der.

“Oradan böyle geçilir”

İngilizler Çanakkale'de Anafartalar Grubu'nu mağlup edip de cepheyi sökemeyince, yeni bir harekete girişir ve bu cepheyi sağdan çevirmek ister. Düşmanın planını bozmak için Kireç Tepe'yi tutmak lazımdır. Halbuki oraya giden tek bir dar yol ateş altındadır. Kireç Tepe'yi tutmak emrini alan Türk subay ve askeri tereddüt içinde fırsat gözetler. Düşmanın ateşi bir an bile kesilmez. Mustafa Kemal bu hali görünce siperlere koşar, askerin arasına karışır ve sorar:

“Niçin geçmiyorsunuz?” İçlerinden biri cevap verir:

”Düşman ölüm saçıyor, geçilmez” Mustafa Kemal korkmadan:

“Oradan böyle geçilir!” diyendir. Türk askerini cesaretlendirendir, öncülük edendir.

Türk Orduları Başkomutanıyım

Afyonkarahisar’ın hatlarının çözülmesi sonunda birkaç Yunanlı tutsak, geceleyin Mustafa Kemal’in çadırına getirilir. Bunlardan birisi, Muzaffer Generalin doğup büyümüş olduğu Selanik’ten gelmiştir. Yüz, kendisine yabancı gelmediğinden ve üniformasında da hiçbir bellilik görmediğinden kim olduğunu ve rütbesini sormaya başlar.

-Binbaşı mısınız? Albay mı? Korgeneral mi?

Sorulara “Hayır” diye cevap verir.

-Peki nesiniz?

-Ben Mareşal ve Türk Orduları Başkomutanıyım.

Yunanlı şaşkınlık içindedir. Mustafa Kemal “ Bir başkomutanın savaş hattına bu kadar yakın yerlerde dolaşması işitilmiş değil de!” dedirtendir.

“Benimle Olmaz”

Bir gün Mısır’da bağımsızlık davası için çalışan liderlerden biri, Mustafa Kemal’i görmeye gelir. Mustafa Kemal’e “Bizim hareketin de başına geçmek istemez misiniz?” diye sorar.

Mustafa Kemal de “Yarım milyonun bu uğurda ölür mü?” diye sorar.

Adam “Fakat Paşa Hazretleri yarım milyonun ölmesine ne lüzum var? Başımızda siz olacaksınız” der.

Mustafa Kemal “Benimle olmaz, beyefendi hazretleri yalnız benimle olmaz. Ne zaman halkınızın yarım milyonu ölmeye karar verirse o vakit gelip beni ararsınız” diyendir.

 “Yurdumun toprağı temizdir”

Kral Edward İstanbul'a geldiği zaman, yatından bir motora binerek Dolmabahçe Sarayı'na yanaşır. Atatürk de rıhtımda onu beklemektedir. Deniz dalgalı olduğundan, kralın bindiği motor, sürekli inip çıkmaktadır. İmparator rıhtıma çıkmak istediği bir sırada, eli yere değerek tozlanır.

O sırada Atatürk elini uzatmış bulunduğundan, kral elindeki tozu mendiline silmek ister. Ama Atatürk:

“Yurdumun toprağı temizdir, o elinizi kirletmez” diyendir.  (DEVAMI VAR)

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim