Orhan SELEN
Hayvanlar orman yakmaz

12 Haziran 2019 Çarşamba

Şimdiden uyarıyoruz; Her yıl olduğu gibi bu yılda muhtemel çıkacak yangınları “iyi niyetle” karşılayıp sineye çekmeyeceğiz. Söz konusu alanlarda meydana gelecek orman yangınlarına göz yummayacağız. Bir bütün olarak yaşam alanlarını tehdit eden bu durumu kimse geçiştiremez. Sorumlu kişi ve kuruluşları gerekli önleyici planlamalar yapmaya çağırıyoruz.

Konunun takipçisi olacağımızı ve ormanlarımızın ve yaşamın koruyucusu ve savunucusu olacağımızı tüm kamuoyuna ve ilgili kurumlara bildiririz.

Sivil toplum kuruluşları bu durumlar için vardır da çoğu “ o balıklar ki denizin içindedir ama denizi bilmezler”  özdeyişine uygun davranırlar.

Bu yazıya bir katkı yapmak isterdim ama yapmayacağım.

Onun yerine “yürüyen köşk” olayını anlatacağım.

 Yalova meydanından yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta ve Çifti köyü sahilinde olan Yürüyen Köşk’ün öyküsü şöyle:

1929 yılında Atatürk, İstanbul’dan Bursa’ya giderken Yalova’ya uğrar.

Sahilde gördüğü bir çınar ağacının heybetinden çok etkilenir ve bu ağacın altına kendisine bir köşk yapılmasını ister. Köşk çok kısa zamanda tamamlanır ve uzun yıllar Atatürk’ün dinlenme ve özel çalışma yeri olur.

Aradan yaklaşık bir yıl geçer. Hızla büyüyen çınar ağacının bir dalı, köşkün yan bölümüne zarar vermeye başlar. Durum Atatürk’e bildirilir ve dalı kesmek için izin istenir.

Atatürk, doğaya olan sevgisini belki de en iyi ifade eden o ünlü sözünü söyler: "Dal kesilmeyecek, köşk yürüyecek!"

Bunun üzerine gerekli hazırlıklar yapılır ve köşk kızaklar üzerinde kaydırılır. Atatürk, üç gün süren işlemler süresince çalışmaları yerinde takip eder, gerektiğinde bazen talimatlar verir.

İki katlı köşk, tam 4,80 metre doğuya doğru kaydırılarak yeni temeli üzerine oturtulur.

Şimdi bu ülkeyi yönetenlerin düşünüp yanıtlaması gereken bir sorum var:

Çınar ağacının dalını kesmemek için köşkü yürüten bir liderin bulunduğu ülke bu anlayıştan “tarla açmak için orman yakma” noktasına nasıl geldi?

Hayvanlar ormana zarar vermezler… Bunu biliyor muydunuz?

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim