MENÜ
Ankara 30°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İnandığın gibi mi yaşıyorsun?
Tuncay ALTUN
YAZARLAR
8 Kasım 2019 Cuma

İnandığın gibi mi yaşıyorsun?

İnandığın gibi yaşamıyorsan yaşadığın gibi inanırsın diye atalarımız boşa dememiş. Bu cümleyi biraz irdelemek istiyorum.

‘İnandığı gibi yaşamak ’ ile ‘ yaşadığı gibi inanmak ’ aynı anlamı ihtiva ediyor gibi görünse de aralarında uçurumlar kadar fark vardır.

İnandığı gibi yaşamak; İnsanlar her neye inanıyorsa medeni cesareti ile o yolda yürüyorsa, inandığına, felsefesine, dünya ve ahret görüşüne uymayan şeyi tenkit ediyorsa, bildiği doğruyu söyleyebiliyorsa bunun adı inandığı gibi yaşamaktır. Bazen bu yolda yürüyenler her düşündüklerini ifade edebilecek ortamı ve şartları bulamazsa şu hadisi şerif akla gelir : “ Haksızlık gördüğünüzde elinizle, imkânı yoksa dilinizle düzeltmeye çalışın. Yine imkânı yoksa kalbinizle buğuz edin.”

Doğru yolda yürüyenler haksızlık karşısında susmak gibi bir yanlışa düşmezler.

Küçük menfaatleri için virgül kadar eğilen insanlardan da olmazlar.

Bu insanlar neyse odur.

Takiyye yaparak örtüler arasına saklanmazlar, saklanamazlar. İdealisttirler ve dik duruşu severler. Şakşakçılık bunların defterlerinde olmaz. Padişahım çıplaksın deme cesaretini gösterirler. Yaşadığı gibi inanmak; Bu gurup bir hayli kalabalıktır. Toplumun büyük ve ezici bir çoğunluğu bu gruba dâhildir. Güç nerdeyse orada olmayı adet haline getirenler, emrolunduğu gibi dosdoğru olmayı unutmuş bir şekilde sadece dünya için yaşarlar.  Görünüşte dindar gibi görünenler menfaatleri doğrultusunda hareket ettiği zaman bu bir ikilem(çelişki) doğurmaktadır.  ‘Zamanın şartları böyle gerektiriyor’ kılıfı ile hareket ettikleri zaman doğrunun yönü değişeceği için yani ölçü kalmayacağı için toplumsal hastalık artmaktadır. Yardımlaşma, hoşgörü, emaneti ehline teslim etmek, kendi zararına da olsa doğruya doğru eğriye eğri demek ve bu yolda yürümek…

Unutuldu…

Sadece nefsi tatmin etmek için yapılan ufak tefek şeyler…

Acaba bizler Nemrut zamanında yaşasa idik, Hz. İbrahim(as) yanında mı olurduk? Ya da Nemrut yanında mı?

El cevap: Elbette Hz. İbrahim yanında olurduk.  Toplumumuzun %99.9 yukarıdaki cevabı verir. Bunlara sormak istiyorum: O devirde inandığın gibi yaşama cesaretinde olacak mıydın? Bu devirde hangi rotada isen o devirde de öyle olmaz mıydın? Maalesef toplumda ki yozlaşma o kadar çok arttı ki. Doğrular ve yanlışlar yer değiştirmeye başladı. Herkes gemisini kurtaran kaptan edası ile hayatına devam etmektedir. Komşusu açmış, parasızlıktan çocuğunu tedavi ettiremiyormuş, çocuğunun okul ihtiyaçlarını alamıyormuş, evine kömür alamadığı için kışın acımasız soğuğuna karşı direniyormuş.

Kimin umurunda.

Allah yardım etsin demek en büyük duaları olsa gerek. Bu duayı etmeye teveccüh gösteriyorlar.

Sen ne yapıyorsun diye sorsan ben kendimi zar zor idare ediyorum şeklinde kaçamak bir cevap verirler.

Allah bu millete hidayet nasip etsin.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi