MENÜ
Ankara 21°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Koronavirüs korkusu
Elveda TANIK
YAZARLAR
21 Mart 2020 Cumartesi

Koronavirüs korkusu

Çin’de ortaya çıkan ve hemen hemen bütün ülkelere dalga dalga yayılmaya başlayınca, Koronavirüs vakası bir anda dünyanın gündemine oturdu.

Koronavirüs, önce çok ciddiye alınmadı ve hatta Çinlilerin, yarasa, yılan gibi buna benzer hayvanları da yediklerinden dolayı bu virüse yakalanmış olabilecekleri yönünde alaycı açıklamalar bile yapıldı.

Ne zamanki bu ölümcül virüs diğer ülkelere de sıçramaya başladı, işte o zaman bazı ülkeler geçte  olsa apar topar önlem almaya başladılar.

Kimi ülkelerde vaka sayısı da can kaybı da fazla iken bazı ülkelerin erken tedbir almasıyla görülen vaka sayısı da can kaybı da daha düşük sayıda…

Koronavirüs ’ün çıkış yeri Çin… Diğer ülkelerde buradan yayıldı. Bu virüs ‘ün taşınma riskini azaltmak için bazı ülkeler, önce sınırlarını giriş ve çıkışlara kapattı.

Yâda gelmek zorunda olanları da, geldikleri anda karantinaya alarak bu virüs ’ün bulaşma riskini  azaltmaya çalışıyorlar. Ama yine de virüs son hızla yayılmaya devam ediyor.

Her ülke kendi yöntemleriyle tedbirler alırken, bazıları da benzer tedbirler almaya başladı. Avrupa ülkelerinden bazıları sokağa çıkma yasağı getirdi.

Ülkemizde de, bu virüsle ilgili tedbirler gecikmesiz olarak alınmaya başlamıştı.

İlk vaka görüldüğünde tedbirler daha da artırıldı.

Okullarda eğitime ara verilmesi, sınavların ertelenmesi, spor müsabakalarının seyircisiz yapılması, eğlence yerleri, kafeler, sinemalar  gibi toplu bulunulan yerlerin geçici olarak kapatılmasından tutunda insanların kendi evlerinde karantina altında tutulmasına kadar tedbirler artırıldı…

Sağlık Bakanı sürekli olarak alınan tedbirler ile bu koronavirüs ‘ün yayılmasını önleyecek tedbirlerle ilgili bilgilendirmeyi an ve an yapmaya devam ediyor.

Bu virüs ’ten korunmak için, kalabalık yerlerden uzak durulması, ellerin sabunlu suyla yıkanması gibi önerilerde de bulunuyor.

Solunum yoluyla bulaşan bu virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirtisi kuru öksürüktür.

Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle kuru öksürük gibi en sık görülen diğer belirti yüksek ateş.

Solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede boğaz ağrısı da  yapar.

Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığıdır. Solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyorlar.

Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Üst solunum yolarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebilir. En az görülen belirti ise nezle ve ishal.

Dünyayı kasıp kavuran bu koronavirüs nedeniyle ne kadar tedbir alınırsa alınsın insanlar panik ve korku içinde.

İbadet yerleri bile bu virüs nedeniyle toplu ibadetlere ara verildi Her an hastalanırım korkusuyla sokaklar boşaldı. İnsanlar mecbur kalmadıkça evden dışarı çıkmıyor…

Ellerini sürekli yıkıyor ve dezenfekte ediyorlar ama yine de o virüse yakalanma korkusunu yenmek kolay değil.

Dünyayı saran bu koronavirüs belası belki bir gün çok basit bir yöntemle son bulacak ama insanlar üzerinde bıraktığı bu korku bakalım ne zaman son bulacak?

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi