MENÜ
Ankara 21°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Nadire Kadirova intihar mı etti?
Elveda TANIK
YAZARLAR
9 Ekim 2019 Çarşamba

Nadire Kadirova intihar mı etti?

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın yatalak eşine bakan 23 yaşındaki Özbekistan vatandaşı olan Nadire Kadirova hayatının baharında yaşama veda ediyor…

Alelacele” intihar etti” denilerek toprağa verilmek üzere memleketine gönderiliyor. Bu nasıl bir şey ya? Soruyorum!

Hastanede beklenen normal bir ölümün bile defin işlemleri aynı gün yapılamazken, nasıl oluyor da, intihar ettiği iddia edilen şüpheli bir ölümün işlemleri intihar denilerek apar topar yapılıyor?

Ekmek parası için gencecik bir kız ülkesinden geliyor ve yatalak bir hastaya bakıyor. Ve o evde canına kıydığı iddia ediliyor. Canına mı kıydı ya da cinayete mi kurban gitti? Soruşturmanın bu yönde yürütülmesi gerekirken, savcılığın tanık Leyla Niyazova’ya “Siz Nadire Kadirova’yı fuhşa mı getirip götürüyor musunuz?” diye skandal olacak soru sorarak ölen Kadirova ile tanığın fuhuş yapmakla suçladığı iddiası bazı yayın kuruluşlarının sayfalarında yer aldığı şaşkınlıkla görülmektedir.

Bu soru karşısında Leyla Niyazova’nın da, ”Benim Nadire’yi fuhşa teşvik ettiğim ya da fuhuş yapmasını kolaylaştırdığım iddiaları doğru değildir. Geçimi mi Laleli’den aldığım tekstil ürünlerini Özbekistan’a göndererek sağlarım. Buna ilişkin kargo gönderim fişlerimi de gerekirse dosyaya sunabilirim.” diye cevap verdiği iddia edilmektedir. 

Gerçekten böyle skandal bir soru sorulmuş ise, tanığın verdiği cevabın bir önemi yoktur. Bu soruşturma fuhuş soruşturması değildir. Kendisini savunamayacak ölmüş bir kişinin hakkında fuhuş yaptığı iddiasının araştırılması ne insan haklarına ne de hukuka uygundur. Bu cinayet fuhuş yaptığı ya da zorla fuhşa zorlandığı bir sırada işlenmiş olsa bu yönde bir soruşturma yapılabilir… Bundan önce başka şeylerin soruşturulması gerekmez midir?

Mesela; 23 yaşındaki bu kızın eline silah alarak canına kıyması için önce o silahı kullanmayı bilmesi gerekir. Kullanmayı bilmediği, tanımadığı bir silahı eline alan bir kişi o silahı kullanamaz. Eğer emniyeti falan yok ise belki tetiğe basarak kullanabilir. Onun içinde silahta merminin olması gerekir. Silahlar çeşit çeşittir. Kimi silahların emniyeti vardır kimilerinin emniyeti yoktur. Bir silahı kullanabilmek için öncelikle o silahı tanımak gerekir. Bir insan tanımadığı bir cihazı nasıl kullanır… Silah kullanmayı bilen bir kişi bile daha önce kullanmadığı, bilmediği bir silahı kullanacağı zaman onu inceler, araştırır, nasıl aktif olacağına kanaat getirdikten sonra kullanabilir.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, diyelim ki bu kız silah kullanmakta uzmanlaşmış. Eline geçirdiği her silahı kullanabilecek yetenekte. Evinde çalıştığı AKP Milletvekili Ünal’ın silahını eline geçirdi ve kapıyı kilitleyerek göğsüne sıktı ve intihar etti.

Hasta baktığı bu evde bu silaha nasıl ulaştı? Silahın sahibinin ihmali var mıdır yok mudur? Eğer ihmal var ise, ihmali olanlar hakkında bir işlem başlatılması gerekmez midir? Ya da o evde intihara sürüklenecek bir olay mı yaşandı? Durup dururken bu kız neden canına kıysın? Bir nedeni olmalıdır?

Bir kadın olarak soruyorum, hayatının baharında canına kıydığı iddia edilen bu ölüm olayı intihar diye kapatılabilir mi? Ölmüş olan birisi hakkında ölüm nedeninin araştırılması gerekirken “fuhuş yapıyor mu” gibi soru iddiası gerçekten mide bulandırıcıdır. Bu nedenle, olay cinayet mi ya da intihar mı olduğu yetkililer tarafından derinlemesine araştırılmalıdır.

En büyük güç; sahip olunan silah ve yetki değildir, bilgi, şefkat ve ADALETTİR… Güçlünün yanında olduğunu zannedenler bilsin ki Allah da mazlumların yanındadır… İlahi adalet er ya da geç tecelli eder…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi