MENÜ
Ankara 21°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Rafta yeşil yem  Berat Albayrak’ın  imdadına yetişebilir!
Oğuz Güler
YAZARLAR
21 Mayıs 2020 Perşembe

Rafta yeşil yem Berat Albayrak’ın imdadına yetişebilir!

"Hayvancılıkta büyüme çok UCUZ ve BOL kaba yem üretmeye bağlıdır" demiş Mr. Oğuz Güler. Tarım ve Orman Bakanlığının kilosu 20 kuruşa olan Rafta yeşil yem RAYEY'in yaygınlaşmasını gerek görmediler. Sn. Berat Albayrak 2019 Nisan ayında 46.117.000 olan sadece küçükbaş (KB) hayvan varlığımızı 2023’e kadar 100 milyona çıkartacağız demişti. Oysa 100 milyona çıkacak denen koyun ve keçilerimizi besleyeceğimiz ucuz yem nasıl bulunacak, bu belli değildi. Hedef ilk yıl %8 yani 3.700.000 artıp ancak 49.917.000 çıktı. İlk yıl %8 artmışsa Berat Bey’e durumu iletenlerin hedefi tutmayacağı anlaşılıyor. Diğer yıllar %10 artış olsa da yine de hedefe ulaşması imkansız. Artış %10 olarak gitse, 2023 sonunda (evet başında değil) 73 milyon olabilecek. Oysa bunun olamayacağını 16 Nisan 2019'da gazetemizde "Berat Albayrak'ı 4 yılda 100 milyon KB diye yanıltmışlar!" başlıklı yazımda yazmıştım. O ara tümü 63 milyon olan Büyükbaş (BB) ve Küçükbaş hayvan varlığımızı 100 milyona çıkartmayı söylese bu olabilirdi. Ama bu seferde bu artış için ucuz ve bol yem için tarla yoktu. Çünkü tarla olmadığından 5 büyük ürünü üretemiyorduk, hem de şu an bile yem eksiğimizi dışarıdan karşılıyoruz.

Ben Rafta yetişen yeşil yeme ilaveten GAP bölgesinde silajın 1 milyon hektar ekilmesinden yanayım. Çünkü GAP 2. ürün silaj için harika verim alınan bir yer. Rafta yeşil yem ülkemiz için çok faydalı bir üretim sistemi diye beni bakan yardımcısına yollayan Sayın Hasan Gülbaran da üzücü sonu biliyor. Rafta arpadan yeşil yem (RAYEY) konusu için gönderdiği bakan yardımcısı "Hasıl makinasını yaygınlaştırmak için destek bile düşündük ama çiftçimiz sisteme sıcak bakmadı, o yüzden köylü usulü ile bile olsa RAYEY şu an gündemimizde yok" olgusunu kibarca söylemesi yem açığı ve millilik adına ilginçti. Bir Kilo Arpa yeşil yemi samandan %80, silajdan %75 ucuz ve daha besleyici olması ile kaba yem açığı yüzünden elimizin buna mahkum olduğunu anlamıyorlarsa diyecek bir şey yok. 

Demek ki kaba yemi dışarıdan almaya devam. Cari açığı attırmaya da devam. Şu an Mısır, Soya, Ayçiçeği, Buğday, Pamuk açığımız için 4 milyon hektar araziye ihtiyaç var. Arazi olmadığı için bu ürünleri dışarıdan almaktayız. Benim hedef olarak düşündüğüm tüm hayvan varlığımızın 2023'te 100 milyon olması için yem ihtiyacımızın %47 artacağını anlamayanları uçarak alkışlıyorum. Zaten Hasan abim beni bakanlığa yollasan da oradan iş çıkmaz gönderme demiştim, kıramadım gönderdi. 2. randevuda ne hikmetse 5 aydır verilmemesi ilginç. Pakdemirli'ye veya Berat beye yollayayım dense de kabul etmedim çünkü 2. randevu verilmediği için onları CB'mızında şikayet ettiği bürokratik oligarşide yoramam. Bu denli milli bir iş baskı ile olmamalı. Burada ne Hasan abimin ne benim bir menfaatimiz olmadığı ortada.

Şimdi 68 milyon olan hayvan sayımız için 3 yıl sonra tüm tükettiğimiz yemin %47 daha fazlası için tarla olmadığına göre nerede bu yemi üreteceğiz. Madem tarla yok bizde yemi RAFTA üretmek zorundayız. Biz şu an ithal edilse de yakın dönem VERİLERİ bulamadığımdan 2014'te 55.7 milyon toplam hayvan varlığımız varken 59.3 milyon ton olan kaba yem ihtiyacımızı orantılarsak 2023 yılında 100 milyon tonu geçen yemimiz olmalı. Kaba yem açığımız korkunç boyutlarda olacağı ve buna tarla olmadığına göre RAFTA Yeşil Yem üretimini yaygınlaştırmaktan başka çaremiz olmadığı ortada. Bir yerlerin %20’ sini fetih etmedikçe hedefimizde ki 40 milyon tondan fazla kaba yem ve 6 milyon ton kesif yem açığımız için RAYEY’den başka yolumuz varsa bilenler söylesin. RAYEY'e ilaveten GAP bölgesinde sulanan alanlarda özellikle pamuktan sonra Mısır silajı ekimi 1 milyon hektarı geçmedikçe kaba yem açığımız giderek artacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Cengiz izmirli
 21 Mayıs 2020 Perşembe 11:56
Tebrikler
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi