MENÜ
Ankara
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kadınların ürettikleri Halk Marketlerde satılacak
Türkiye
5 Ağustos 2019 Pazartesi 14:57

Kadınların ürettikleri Halk Marketlerde satılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kadın kooperatiflerinde üretilen ürünlerin Halk Ekmek bünyesinde kurulacak Halk Marketler aracılığıyla satılması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) düzenlediği Kadın Kooperatifleri Çalıştayı’nda konuşan ABB Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin şirketi olan Halk Ekmek’in yönetimindeki kişilerin istifa etmesi gerektiğini söyleyerek, “Halk Emek yönetiminin görevini bırakması halinde hayata geçireceğimiz ve kadın kooperatiflerinin üreteceği malları orada satabileceği bir çalışmanın içindeyiz” dedi.

Ankara’daki kadın kooperatifleri Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği çalıştayda bir araya geldi. Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin iş birliği ile düzenlenen çalıştayda kadınların ve kadın kooperatiflerinin desteklenmesine yönelik projeler ve öneriler masaya yatırıldı. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile kadın kooperatiflerinin bilgi alışverişinde bulunmalarının da amaçlandığı çalıştayda kadın kooperatiflerinin ihtiyaçları ve sorunları da konuşuldu.

Çalıştaya ABB Başkanı Mansur Yavaş, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Birleşmiş Milletler temsilcileri, kadın kooperatifleri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, kooperatiflerin üreteceği malların Halk Ekmek'te satılabileceği bir çalışmanın içerisinde olduklarını söyledi. “Seçimlerden sonra Belediye’ye bağlı şirketlerdeki görevlerini kendiliğinden bırakması gerekenlerin bir kısmı bu görevlerini bırakmadı. Mesela Halk Ekmek. Eğer Halk Emek yönetiminin görevini bırakması halinde hayata geçireceğimiz kadın kooperatiflerinin üreteceği malları orada satabileceği bir çalışmanın içindeyiz” diyen Yavaş, “Yüzlerce kadın kooperatifinin bir şeyler üretip bunları Büyükşehir eli ile ve Halk Market adı altında Ankara’nın her yerinde sattığını düşünün. Hem Ankara’da yaşayanlar bu ürünleri daha ucuza satın alabilecekler hem de kadınlar emekleri ile geçinip kazandıkları parayı kendi istekleri doğrultusunda harcayacak” ifadelerini kullandı.

“Önümüzde İzmir ve Aydın gibi örnekler var. Ankara’nın birçok ilçesinde kadınlar ayağa kalkmış ve kendileri üretip ürettiklerinin karşılığını alıyorlar” ifadelerini kullanan Başkan Yavaş, “Beş yıllık dönemimizde kadınlarla birlikte bir şeyleri başarmanın peşindeyiz” dedi.

Başarılı kooperatif çalışmalarını yerinde görmek için İzmir ve Aydın'a ekipler görevlendirdiklerini dile getiren Yavaş, seçimlerden önce söz verdikleri gibi başka yerlerden bitki, ağaç, çiçek almak istemediklerini belirtti. Alımların Ankara'da yapılması için çaba harcayacaklarını ifade eden Yavaş, bu alanda üretim yapan kadınları, alım garantisi verip sözleşmeli üreticilik yaptırarak destekleyeceklerini söyledi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise, “Atatürk’ün çoğu Avrupa ülkesinde yokken kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesi, eğitim birliğini sağlayarak kız çocukların erkek çocuklar ile aynı eğitimi almasının yolunu açması, medeni hukuk alanındaki çağdaş değişimler kadınların önünü açtı” dedi.

“Parlamentoya 1934’te 18 kadın milletvekili girdi ancak günümüzde daha ileriye gittiğimizi söyleyemiyoruz” diyen Yaşar, şunları söyledi: “Kadınların üretim döngüsü içindeki gücüne ve siyasi mekanizmalar içindeki sayısına baktığımızda bunu görüyoruz. Toplumun büyük kesiminde hala kadınların eğitimi ve meslek edinmesi yerine çocuk yapması ve dışarı çıkmaması özendirilmeye çalışılırken kadına şiddet de her geçen gün tırmanıyor Kadın işgücü ucuz işgücü olarak değerlendiriliyor. Kadınların toplumun diğer yarısı olarak kabul edilmeleri için ekonomi, eğitim ve siyaset gibi alanlarda haklarını teslim etmek gerekiyor. Kadınlar eşit olursa ülkemizde ve dünyada dört mevsim bahar olacağına yürekten inanıyorum. Geleceğin bugünden güzel olmasında kadınların hak ve özgürlük mücadelesi etkin olacak. Toplumun kurtuluşu, kadının kurtuluşu ile gerçekleşecek.”

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Anayurt Gazetesi